POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

„Grać do końca”


Andrzej Grzyb

Poseł do Parlamentu Europejskiego

/09.12.2013/ Szczyt PW w Wilnie nie zakończył się podpisaniem umowy o stowarzyszeniu i strefie wolnego handlu DFCA UE – Ukraina, mimo że była determinacja, szczególnie ze strony Litwy, Polski i innych nowych krajów członkowskich. Również w PE byliśmy zdeterminowani „grać do końca” – używając piłkarskiego określenia – aby wykorzystać wszystkie szanse dające możliwość podpisania umów. Ukraina wybrała współpracę z Rosją, co obwieścił Premier Azarow. W tle były i są propozycje Rosji i trudna sytuacja ekonomiczna Ukrainy. Pewną nadzieję dają wypowiedzi Prezydenta Ukrainy, że podpisanie cyt. jest „odłożone”.

reklama

Ukraina, a właściwie rząd Premiera Azarowa oczekiwał pełnej rekompensaty strat, które mogłyby dotknąć Ukrainę ze strony Rosji oraz wsparcie jej bilansu płatniczego. Wymieniona była kwota 18,5 mld euro, ale UE nie jest partnerem, który podejmuje takie decyzje w oczekiwanym przez Rząd Ukrainy trybie. Pomoc mogłaby być udzielona we współpracy z UE razem z udziałem MFW na określonych zasadach i przy spełnieniu również warunków, które uczyniłyby tę pomoc efektywną dla przyszłości Ukrainy. Według ekspertów umowa Ukrainy z UE jest w wielu obszarach bardziej korzystna dla Ukrainy w porównaniu z warunkami, które otrzymała Polska w 1991 roku. Kwestia Pani Premier Tymoszenko nie stanowiła żadnej przeszkody dla umowy tylko polityczne decyzje Prezydenta i Rządu Ukrainy.  Uznaję, że przyznanie się Premiera Azarowa do złej decyzji – interwencji sił Berkutu wobec demonstrantów, jest pozytywnym faktem.

Warto jednak zauważyć ważny fakt, że na szczycie PW w Wilnie parafowano Umowy stowarzyszeniowe i umowy o strefie wolnego handlu z Mołdawią i Gruzją. Należy teraz dbać, aby nie powstały znów „przeszkody”, kiedy jesienią umowy będą gotowe do podpisania.

Parlament Europejski z inicjatywy frakcji EPP przygotowuje projekt rezolucji PE w sprawie Ukrainy. Za ważny krok uznaję również doprowadzenie do wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukraińców, co znacznie pomogłoby w ułatwieniu wyjazdów i kontaktów społeczeństwa Ukrainy z Państwami Członkowskimi UE.

Szczyt PW w sprawie Ukrainy nie przyniósł sukcesu, ale społeczeństwo Ukrainy na Majdanie demonstruje poparcie dla europejskiej drogi dla Ukrainy. W mojej ocenie dobre wiadomości w tej sprawie to kwestia czasu.


29.11.2013  Honda Cr-C sky
05.12.2013  Swiateczne Szalone Dni - smartfony za 1 PLN Image Banner 336 x 280
05.12.2013  Strefa Zapachu nowe kreacje Image Banner 250 x 250