Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Dlaczego USA na nowo odkrywają Polskę – zastanawiał się Handelsblatt w związku z wizytą prezydenta Joe Bidena w Warszawie. Niemiecka gazeta pisała, że w wojnie Rosji z Ukrainą Polska znalazła się w centrum polityki europejskiej – i w centrum zainteresowania USA. Prezydent Biden widzi przyszłość strategii obronnej NATO w Europie Wschodniej. To wizyta z efektem sygnałowym według Handelsblatt. Wizyta jest wyrazem sprzeciwu wobec Władimira Putina.  Prezydent Rosji wygłosił we wtorek przemówienie do narodu rosyjskiego w Moskwie.

Biden jest w Polsce  od poniedziałkowego wieczora . Jego podróż ma również podłoże strategiczne. W wyniku wojny Polska  znalazła się w centrum polityki europejskiej – iw centrum zainteresowania USA  .

Z kolei „Süddeutsche Zeitung” pisze, że podczas przemówienia w Warszawie prezydent USA Joe Biden ostrzegł Rosję przed atakiem na NATO i powołał się na siłę sojuszu obronnego. „Każdy członek NATO to wie i Rosja też to wie: atak na jednego jest atakiem na wszystkich. To święta przysięga obrony każdego centymetra terytorium NATO” – powiedział Biden we wtorkowy wieczór w Warszawie.

Szef Kremla, prezydent  Władimir Putin, wątpił, czy NATO może pozostać zjednoczone po rosyjskim ataku na Ukrainę. „Ale nie powinno być wątpliwości, że nasze poparcie dla Ukrainy nie osłabnie. NATO nie będzie podzielone, a my się nie zmęczymy” – powiedział prezydent USA w trakcie przemówienia. Biden przemawiał w piątek na Zamku Królewskim w stolicy Polski z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie . Zamek jest uważany za symbol miasta, które zostało w dużej mierze zniszczone podczas II wojny światowej, a później odbudowane. Zaledwie kilka godzin wcześniej szef Kremla Putin wygłosił w Moskwie przemówienie na temat stanu swojego narodu i zapowiedział zawieszenie ostatniego ważnego traktatu o rozbrojeniu nuklearnym – pisał dziennik z Monachium.

Nie ma już dla Berlina większych złudzeń co do zamiarów Waszyngtonu wobec Polski. Nie wszystkim się to u zachodniego sąsiada podoba. Pojawiły się w niemieckich gazetach głosy, aby dystansować się od rosnących wpływów USA w Europie.

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-niemcy-ambasador-rp-przemowienie-prezydenta-usa-to-mocny-prz,nId,6613232, https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/us-praesident-biden-in-polen-eingetroffen-18695223.html, https://www.handelsblatt.com/politik/international/joe-biden-in-warschau-warum-die-usa-polen-neu-entdecken/28993172.html, https://www.sueddeutsche.de/politik/konflikte-us-praesident-biden-warnt-putin-vor-angriff-auf-nato-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-230221-99-674199,

Dlaczego USA na nowo odkrywają Polskę – zastanawiają się w Niemczech w związku z wizytą prezydenta Joe Bidena w Warszawie

(22.02.2023)W Niemczech zrozumiano sygnał, jaki wynika z wizyty Joe Bidena w Polsce. Warszawskie przemówienie Joe Bidena na rzecz wolności i wsparcia dla Ukrainy, to mocny przekaz również dla naszych międzynarodowych partnerów - ocenił ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. Według niego przekaz został w Niemczech właściwie zrozumiany i na długo pozostanie w pamięci. - Joe Biden chciał docenić determinację Polski do wypełnienia sojuszniczych zobowiązań - powiedział Pawłoś. Opinie polskiego ambasadora potwierdza lektura największych niemieckich dzienników jak: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, czy Handelsbltatt.  Przez Frankfurter Allgemeine Zeitung przyjazd prezydenta USA do Polsce został okrzyknięty „wizytą z symboliczną mocą”.

POLITYKA

reklama
reklama