Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Na łamach Interia pl czytamy: „- Niemiecki pogląd był na pewnym etapie taki, że gdyby do tego doszło, co byłoby katastrofą, byłoby lepiej, gdyby cała sprawa szybko się skończyła, a Ukraina upadła - stwierdził Johnson. - Nie mogłem tego poprzeć, pomyślałem, że to katastrofalny sposób spojrzenia na sytuację. Ale rozumiem, dlaczego tak myśleli – kontynuował”.

Były premier powiedział również o reakcjach Paryża na możliwość wybuchu wojny. - Nie miejcie wątpliwości, że Francuzi zaprzeczali aż do ostatniej chwili - powiedział Johnson.

Prezydent Francji Emmanuel Macron próbował odwieść Władimira Putina od inwazji na Ukrainę i w tym celu odwiedził go na Kremlu na kilka tygodni przed tym, jak ten były oficer KGB i obecny prezydent Rosji wydał rozkazał swoim wojskom zaatakowania sąsiedniego kraju. W ten sposób Rosja rozpoczęła krwawą wojnę na Ukrainie i rozpętała jeden z najbardziej krwawych konfliktów w naszym regionie po zakończeniu drugiej wojny światowej. O "Blitzkriegu" Putina, który nie wyszedł mówiło się od dawna. Ukraina miała szybko upaść, a wtedy takie państwa jak Niemcy i Francja mogliby powrócić o robienia interesów z Moskwą. Tyle, że ten scenariusz się nie spełnił. Wojna jaką funduje światu Putin i jego Rosja kosztuje coraz więcej i wszyscy jesteśmy ofiarami, ponosząc spore koszty w postaci wysokich cen energii, ale nie tylko takich.



źródło: https://cnnportugal.iol.pt/videos/so-ha-um-caminho-putin-tem-de-fracassar-o-discurso-de-boris-johnson-em-portugal-na-integra/637ca61d0cf2aea7857d9351,  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-boris-johnson-o-reakcjach-europy-na-wojne-w-ukrainie-francja,nId,6428950#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Boris Johnson: Niemcy liczyły na szybką klęskę Ukrainy

(23.11.2022)To był ogromny szok - stwierdził Boris Johnson w CNN Portugal, mówiąc o reakcjach europejskich krajów na wybuch wojny 24 lutego. Były premier Wielkiej Brytanii oznajmił ponadto, że Francja "zaprzeczała" perspektywie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Johnson oskarżył niemiecki rząd o to, że początkowo liczył na szybką klęskę Ukrainy. Jego opinia wcale nie jest odosobniona. Rządy Merkel blokowały dostawy broni dla Ukraińców,  niemieccy dyplomaci jeździli „wyperswadować” niektórym członkom amerykańskiego senatu, aby ci nie wspierali uzbrajania Ukraińców. Pisze o tym również Joe Biden, kiedy był wiceprezydentem USA i spotkał się z Merkel, a ta jasno i stanowczo odrzuciła pomysł dostarczania sprzętu Kijowowi. Dlatego oskarżenia Johnsona nie są wyssane z palca, a mają realne podstawy, aby tak sądzić. - To był ogromny szok. Widzieliśmy gromadzenie się rosyjskich grup taktycznych, ale różne kraje miały bardzo różne perspektywy - powiedział Johnson Richardowi Questowi z CNN w Portugalii.  Tym samym potwierdził, że państwa zachodnie dokładnie wiedziały, co się szykuje i miały wiedzę o zbliżającej się wojnie.

POLITYKA

reklama
reklama