Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
FAZ: Katowice przykładem udanej transformacji

/11.12.2018/Katowice są w tym roku gospodarzem konferencji klimatycznej COP24. „FAZ” chwali sukcesy transformacji Górnego Śląska, wskazuje na problemy i zwraca uwagę na umacniającą się śląską tożsamość.
„Dworzec kolejowy w Katowicach w 2004 roku, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, należał do najbrzydszych, najsmutniejszych i najbrudniejszych dworców w Polsce. Tak, jakby miasto chciało już podczas pierwszych kroków (w mieście) wyraźnie powiedzieć przybyszowi: to tutaj jest ten zrujnowany Górny Śląsk , +Zagłębie Ruhry+ tego kraju, z jego kurzem, brudem i smogiem” – pisze w poniedziałek warszawski korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) Gerhard Gnauck. „Z tego dawnego smutku, przynajmniej w stolicy regionu na południu Polski, dziś zostało niewiele” – podkreśla autor.
„Dworzec obudowany został +Galerią+ – aż do późnego wieczora jasno oświetlonym budynkiem pełnym sklepów, kafejek i małych zakładów usługowych. Lśniąca czystością hala dworcowa przypomina hol dużego hotelu. Kto z niej wychodzi, nie wpada w pulsujący uliczny ruch, lecz w chronioną strefę przeznaczoną dla pieszych” – czytamy w „FAZ”.   
reklamaLikwidacja kopalń trwa
Gnauck zwraca uwagę na rosnącą liczbę zamykanych kopalń. Przypomina, że „nie jest to nic nowego”. Pierwsza fala likwidacji kopalń miała miejsce 20 lat temu, gdy Polska nie była jeszcze w UE, a sytuacja gospodarcza kraju była znacznie gorsza. Premierem – przypomina Gnauck - był wtedy Jerzy Buzek – „syn tej ziemi” i polityk z szeregów związku Solidarności. Dzięki temu, był w stanie pozamykać szereg kopalń i wysłać górników na emeryturę, dając im wysokie odprawy. Jak podkreśla autor, obecny polski rząd też jest bliski związkom zawodowym. Zapewne dlatego niemal nie wybuchają protesty, chociaż zatrudnienie jest nadal redukowane. Z 388 tys. zatrudnionych w górnictwie w 1990 roku zostało w końcu 2017 roku tylko 83 tys., z tego 64 tys. pracuje pod ziemią.

Skomplikowana historia
Gnauck pisze o skomplikowanej historii Górnego Śląska między Polską a Niemcami. Na wybranych przykładach pokazuje dramatyczne momenty, gdy członkowie jednej rodziny służyli i w Wehrmachcie, i w wojsku polskim, a po wojnie byli przez władze polskie internowani i wysiedlani przymusowo do RFN i NRD.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.