Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(14.04.2022)Deutsche Welle opisuje przypadek fana Putina. Bynajmniej nie jest to jakiś wyjątek czy odosobniony przypadek w Niemczech. Czytamy:  „3 marca tego roku, osiem dni po rosyjskiej napaści na Ukrainie, nieznany szerzej niemiecki bloger Rene H. opublikował na swoim kanale na platformie TikTok krótki film. Posługując się płynnie językiem rosyjskim mężczyzna zwrócił się do samego rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

„Szanowny panie Putin!” - zaczyna. „Przykro mi, że europejskie kraje pana nie rozumieją (…) Cieszyłbym się z każdego, kto wyszedłby tutaj dla pana na ulicę. Problemem jest jednak to, że (…) nie można wyjść na ulicę z rosyjską flagą. Od razu trafia się do aresztu. Dlaczego Europejczycy nie rozumieją, o co chodzi w konflikcie między Ukrainą i Rosją? Całkowicie pana wspieram. Tam (na Ukrainie) żyją tylko faszyści i świnie. Najlepiej, żeby Zełenski został usunięty””.

Nagranie niemieckiego fana Putina trafiło do rosyjskojęzycznych użytkowników na całym świecie, i było wykorzystywane przez pro kremlowskie media.

Deutsche Welle: Prorosyjskie kawalkady w Niemczech. Propaganda dla Putina

W Niemczech żyją ponad trzy  miliony osób rosyjskojęzycznych. Od kilku tygodni niektórzy wychodzą na ulice protestując przeciwko rzekomej dyskryminacji. Wygląda to na zorganizowaną kampanię opierającą się na kłamstwie – pisze Deutsche Welle.

POLITYKA

Według Deutsche Welle w Niemczech, aż co czwarta osoba pod wpływem kremlowskiej propagandy. Powołano się naopinię badacza ruchów migracyjnych Jannisa Panagiotidisa. Uważa, że nawet co czwarta osoba rosyjskojęzyczna żyjąca w Niemczech,może być pod wpływem kremlowskiej propagandy. Dezinformacja działa również na terenie Niemiec Tutaj mieszka  wiele tysięcy  tak zwanych późnych przesiedleńców z byłego ZSRR. Wielu z nich od lat korzysta z rosyjskich mediów, a teraz są szczególnie narażeni na agresywną rosyjską kampanię propagandową. Deutsche Welle pisze, że wiadomości o rzekomej nienawiści wobec Rosjan rozchodzą się bardzo szybko. Używane są do tego między innymi takie kanały jak komunikator

Nie ma co ukrywać, że wśród Niemców nie mających etnicznych powiązań z Rosją, też ta dezinformacja i propaganda pro putinowska dociera. Nie jest specjalnie wielkim odkryciem fakt, że pomimo obecnej sytuacji pro rosyjskie sympatie, ani wśród polityków, ani opiniotwórczych środowisk - nie zaginęły.Źródło: https://www.dw.com/pl/prorosyjskie-kawalkady-w-niemczech-propaganda-dla-putina/a-61467540


reklama
reklama