POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

Cel Ukrainy jasny i klarowny


/10.09.2013/ Specjalnie dla Komentatora wypowiedział się ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj  

Krzysztof Tokarz: Jaki jest teraz najważniejszy cel Ukrainy przed ewentualnym podpisaniem umowy o Unii Celnej?

Markijan Malskyj: Cel Ukrainy jest bardzo jasny i klarowny – podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Działamy tutaj na wszystkich płaszczyznach, wykorzystujemy wszystkie dostępne metody: dyplomatyczne, polityczne, kulturalne, gospodarcze i inne. To jest główny cel naszej polityki zewnętrznej – podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE.


KT: Ostatnio głosy z Rosji są dość mocno krytyczne wobec planów ukraińskich. Czy sądzi pan ambasador, że te ewentualne groźby rosyjskie mogą się spełnić i Ukraina nie wejdzie ostatecznie do Unii, nie podpisze umowy?

Markijan Malskyj: Chyba spodziewaliśmy się tego, znamy reakcję Rosji, znamy stosunek Rosji do naszych aspiracji europejskich, ale mamy też swój główny cel strategiczny. I oczywiście reakcja Rosji nie przeszkodzi nam w naszej drodze do podpisania umowy. Może nawet, moim zdaniem, w jakimś stopniu pomoże. Bo cały czas deklarujemy przed UE, że jesteśmy państwem europejskim, chcemy do Europy i zrobimy wszystko, co możemy, żeby wypełnić kryteria UE. Jesteśmy młodym państwem, nie mamy czasu na długi termin reformowania naszego życia społecznego, systemu prawnego, gospodarki. Ale teraz czas też jest bardzo krótki i chcemy, by w tym krótkim czasie nasze idee, nasze aspiracje podpisania tej umowy owocowały sukcesem unijnym.

KT: A jaką rolę przewiduje pan, ambasador Ukrainy w Polsce, właśnie dla Polski?

Markijan Malskyj : Nie tylko ja tak uważam, ale widzi to cała Europa, cały świat, że Polska jest głównym promotorem tych europejskich intencji Ukrainy. Wynika to chyba z tego, że już od wieków żyjemy razem, mamy wspólną historię, wspólne tradycje, wspólne podejście do różnych problemów europejskich. Polska jest dzisiaj naszym głównym partnerem, głównym promotorem, głównym adwokatem naszych dobrych intencji europejskich.110913 eurolot_gdansk_dubrownik_750x200px Image Banner 750 x 200