POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

Krzyż zasługi dla dyrektora DPI. Na otarcie łez?

/07.10.2013/ Niemcy obcinają budżet Niemieckiego Instytutu Polskiego (DPI) w Darmstadzie. Tymczasem prezydent RFN udekorował dyrektora tej renomowanej placówki wysokim odznaczeniem.

Szef DPI prof. Dieter Bingen musiał się w piątek (4.10) czuć dziwnie. W berlińskim Pałacu Bellevue prezydent Niemiec Joachium Gauck wręczał mu Wielki Krzyż Zasługi za wieloletnie zaangażowanie na rzecz stosunków polsko-niemieckich. U siebie w Darmstadzie (Hesja) Bingen dopiero co się dowiedział, że premier Nadrenii-Palatynatu obcina mu wkrótce budżet – o jedną czwartą.

reklama


Na załatanie dziury w finansach Bingen ma teraz jeszcze rok. Deficyt od 2015 roku może wynieść 218 tysięcy euro. Placówka z siedzibą w Hesji dostaje finansowanie z kilku źródeł: od Hesji i Nadrenii-Palatynatu, Federalnej Konferencji Ministrów Kultury oraz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Łącznie rocznie prawie 900 tys. euro.

Działalność niespektakularna, ale ważna

Skreślenie ponad 200 tys. euro Nadrenia-Palatynat tłumaczy koniecznością konsolidacji własnego budżetu. Rzeczywiście, kraj związkowy Nadrenia-Palatynat nie należy do najbogatszych landów zachodu Niemiec. Mimo to od 30 lat współfinansował Polnisches Institut w Darmstadzie – placówkę znaną głównie z propagowania polskiej literatury w Niemczech. Jego założycielem i poprzednim dyrektorem był wybitny tłumacz polskiej liryki Karl Dedecius. 14 lat temu pałeczkę przejął prof. Dieter Bingen.Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/krzy%C5%BC-zas%C5%82ugi-dla-dyrektora-dpi-na-otarcie-%C5%82ez/a-17137201


baner_captcha Image Banner 300 x 250
Bannery statyczne Image Banner 200 x 200