Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Krzyż Zasługi dla Zdzisława Badio
/01.03.2019/ 27 lutego 2019 r. ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel wręczył Zdzisławowi Badio Krzyż Zasługi. Ambasador Nikel, wręczając wyróżnienie Zdzisławowi Badio, wyraził uznanie dla jego wieloletniego zaangażowania jako prezesa lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W czasie swojej działalności w Stowarzyszeniu Maksymiliana Kolbe-Werk, Zdzisław Badio, będąc żywym świadkiem historii, pracował z młodymi ludźmi z Niemiec i Polski, wskazując im drogę krytycznej refleksji nad przeszłością. Jako ocalony z obozu koncentracyjnego na Majdanku, Zdzisław Badio
reklama
przyczynił się do pojednania polsko-niemieckiego, wnosząc swój wkład w proces rozliczenia się z historią polsko-niemiecką w duchu porozumienia. Ambasador Nikel w swojej laudacji powiedział: „Każdy z Panów przeszedł przez piekło, piekło obozu koncentracyjnego na Majdanku, za które Niemcy – nasi ojcowie i dziadkowie – ponoszą pełną winę. Tak, to Niemcy zadali Panom i wielu innym niewinnym ludziom, Żydom i Polakom, w imieniu Niemiec nieopisane cierpienia. Z tej winy wynika dla nas wielka odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność na zawsze pozostanie elementem niemieckiej racji stanu”.


Źródło: Fotografia i materiał Ambasady Niemiec w Warszawie
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Ambasada Niemiec w Warszawie