Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Frankfurter Allgemeine Zeitung  pisał, że według rządu w Warszawie eksplozja w polskiej wsi przy granicy z Ukrainą została wywołana przez rosyjską rakietę. Do zderzenia we wsi Przewodów doszło we wtorek o godzinie 15:40, w wyniku czego zginęło dwóch obywateli Polski - poinformowało MSZ we wczesnych godzinach porannych w środę .Ale FAZ przypomniał, że pochodzenia rakiety nie jest jeszcze jasne, który kraj jej używał. Zarówno Ukraina, jak i Rosja używają rakiet konstrukcji radzieckiej. „Nie mamy w tej chwili rozstrzygających dowodów na to, kto wystrzelił tę rakietę” – powiedział dziennikarzom prezydent RP Andrzej Duda . Według informacji Niemieckiej Agencji Prasowej prezydent USA Biden powiedział na spotkaniu z innymi szefami państw i rządów z NATO  i krajów G-7 na Bali, że istnieją przesłanki, że pocisk jest pociskiem przeciwlotniczym wystrzelonych przez ukraińskie siły zbrojne – donosił FAZ.. Już wcześniej wykluczano, że pocisk został wystrzelony z rosyjskiej ziemi. Istnieją odpowiednie informacje o trajektorii, które temu zaprzeczają, powiedział Biden. Jednakże, ponieważ na terytorium Ukrainy znajduje się wielu rosyjskich żołnierzy, miejsce startu nie pozwala bezpośrednio zidentyfikować strony wojennej, która wystrzeliła pocisk, powiedział wcześniej amerykański prezydent, na którego wypowiedź powoływał się niemiecki dziennik dziennik.   Frankfurter Allgemeine Zeitung podkreślił, że sama Polska nawołuje do powściągliwości w tej sprawie.

Z kolei Die Welt w swoim internetowym wydaniu zastanawia się, czy w końcu w związku z wybuchem rakiety w Polsce się przebudzi? Jak pisał Die Welt na spotkaniu zachodnich przywódców na Bali prezydent USA zaznaczył, że rakieta nie została wystrzelona z Rosji. Olaf Scholz nie chce tego komentować i apeluje o „ostrożne” wyjaśnienia. Z kolei Deutsche Welle pisała, że  Scholz opowiedział się za intensywnym śledztwem w sprawie  wybuchu w Przewodowie przy granicy polsko-ukraińskiej. – Konieczne jest teraz dokładne wyjaśnienie, jak mogło dojść do zniszczeń w tym miejscu – powiedział w wideo opublikowanym na Twitterze. Kanclerz Niemiec przebywa na szczycie G20, który odbywa się na indonezyjskiej wyspie Bali. Scholz dodał, że rozmawiał z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i złożył kondolencje i wyrazy współczucia ze strony obywateli i obywatelek Niemiec.

To tragiczne wydarzenie z uderzeniem rakiety w terytorium Polski i śmierć ludzi jest bacznie obserwowane przez naszych zachodnich sąsiadów. Istnieje obawa eskalacji konfliktu i co za tym idzie rośnie ryzyko wybuchu globalnego konfliktu.

źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/rakete-in-polen-hinweise-auf-flugabwehrrakete-der-ukraine-18464314.html, https://www.welt.de/politik/deutschland/plus242154097/G20-Gipfel-Nach-dem-Raketeneinschlag-in-Polen-wird-Scholz-geweckt.html, https://www.dw.com/pl/wybuch-w-polsce-berlin-i-pary%C5%BC-potrzebne-dok%C5%82adne-%C5%9Bledztwo/a-63773277,  

  


Czy po uderzeniu rakiety w Polsce obudzi się kanclerz Scholz -zastanawia się jedna z najbardziej opiniotwórczych niemieckich gazet

(16.11.2022)Polska dziś w Niemczech na pierwszych stronach. Wszystko z powodu uderzenia rakiety w terytorium Polski i śmierć dwóch osób. Piszą o tym również opiniotwórcze gazety jak Frankfurter Allgemeine Zeitung i Die Welt. Wieś Przewodów, w której spadła rakieta zabijając dwoje niewinnych ludzi - jest oddalona w linii prostej o około 60 kilometrów od leżącego na zachodzie Ukrainy miasta Lwów, które również było celem rosyjskich ataków.

POLITYKA

reklama
reklama