Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Joachim Gauck tegorocznym laureatem Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
/05.06.2019/Były prezydent Niemiec Joachim Gauck został laureatem Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w czwartek w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
Nagroda została ustanowiona 4 czerwca 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej.
O przyznaniu w tym roku Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Joachimowi Gauckowi poinformowało Kolegium Europy Wschodniej.
Wręczana jest osobom bądź instytucjom, których życie, działalność, aktywność przyczyniły lub przyczyniają się do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jak podkreślono, nagroda wręczana jest osobie lub instytucji.
reklama

Jak wskazano nagroda została przyznana Joachimowi Gauckowi „za budowę pojednania europejskiego w duchu prawdy i sprawiedliwości”.
Joachim Gauck urodził się 1940 roku Swoje dziecństwo, a także dorosłe życie spędził w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w nadmorskim Rostocku. Studiował teologię, a po skończeniu studiów został pastorem ewangelickim. W czasie NRD wspierał dysydentów i sprzeciwiał się ówczesnemu systemowi władzy. Po upadku komunizmu we wschodnich Niemczech przestał sprawować obowiązki pastora i mocno zaangażował się w politykę. Został prezesem Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi (Instytut Gaucka). W marcu 2012 roku został wybrany na urząd prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Urząd ten piastował przez jedną pełną kadencję, do marca 2017 roku. Za swoją działalność społeczną i polityczną był wielokrotnie odznaczany, w Niemczech i poza granicami.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.