POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

„ Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE będzie podpisana”


/10.12.2013/ Ekskluzywny wywiad dla Komentator Europa-Niemcy-Polska jaki udzielił ambasador Ukrainy w Polsce pan Markijan Malskyj

                                                                                                                              

Krzysztof Tokarz: Jak pan ocenia, w jakim kierunku pójdzie obecnie rozwój Ukrainy? Czy Ukraina jednak podpisze umowę stowarzyszeniową, czy tak się nie stanie?

Markijan Malskyj :Podpisanie umowy stowarzyszeniowej to główny, strategiczny cel i kierunek rozwoju polityki zagranicznej Ukrainy. Wszystkie przygotowania w tym kierunku muszą dojść do finału. I umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE będzie podpisana. Oczywiście dzisiaj trwają  dyskusję na temat skutków, wyników i ryzyka podpisania tej umowy, ale, moim zdaniem, wyjście narodu ukraińskiego na ulicę, świadczy o tym, że podpisanie umowy jest rzeczą konieczną.

reklama


KT: Czy Ukraina może mieć również pretensje do krajów UE, czy takich nie ma?


MM: Stosunki między Ukrainą a UE są bardzo dobre i nie mówimy raczej o pretensjach. Mówimy o wspólnej drodze, wspólnym podejściu do naszej sprawy i o wspólnych pozytywach i dla jednej, i dla drugiej strony. Każda strona w ciągu długich negocjacji może mieć różne podejścia, różne pretensje. Ale mamy przed sobą wspólny i korzystny dla obu stron cel. I dla UE i dla Ukrainy. I, moim zdaniem, ta droga do podpisania umowy przyniesie pozytywne rezultaty dla obu stron. Tak więc tutaj raczej mówimy o krokach naprzód, o wspólnym podejściu, o poszukiwaniu rozwiązań, niż o jakichś pretensjach jednej strony do drugiej. Bo bardzo dobrze wiemy z różnych wydarzeń historycznych, że droga wzajemnych pretensji prowadzi donikąd.


KT: To prawda. Ale czy UE nie ponosi chociaż części odpowiedzialności za to, co obecnie się dzieje na Ukrainie?

MM: Nie. Moim zdaniem każda ze stron ponosi część odpowiedzialności za to, co się wydarzyło.


Nowe banery_ grudzien Image Banner 336 x 280
08112013_Orange_Tniemy ceny dla firm Image Banner 180 x 150

Czytaj ponadto:

Ukraiński ambasador Markijan Malskyj o roli Polski w ostatnich wydarzeniach na Ukrainie