Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Joachim Gauck rozpoczął spotkanie mówiąc „dobranoc”
/06.06.2019/ W Wojnowickim Klubie Dyskusyjnym w dniu 5 czerwca miało miejsce niecodzienne spotkanie, z nietuzinkowym gościem A był nim nie kto inny, jak były prezydent Niemiec Joachim Gauck. Spotkanie rozpoczęło się humorystycznym akcentem, ponieważ niemiecki gość chciał być miły i  przywitał się z widownią słowem „dobranoc”, zamiast zwrotem „dobry wieczór.  Zgromadzeni goście z uśmiechem i ze zrozumieniem przyjęli to małe faux pas. A zebranych w sali wojnowickiego zamku było bardzo wielu. Nawet nie wszyscy znaleźli miejsca siedzące na sali. Debatę prowadził dyrektor Centrum im. Willego Brandta profesor Krzysztof Ruchniewicz. Niemiecki prezydent mówił o wielu sprawach. Również o czasach kiedy kierował instytutem powszechnie znanym od jego nazwiska, a zajmującym się aktami STASI. Powiedział, że Niemcy w odróżnieniu od
reklamaPolski, nie bały się przeprowadzenia lustracji, którą uznał za proces udany. W opinii byłego niemieckiego prezydenta należało ujawnić agentów STASI. Powiedział, że nie może być też mowy o wybaczeniu, kiedy ofiara nie ma pojęcia co zrobił ten ktoś, kto jej szkodził donosząc do komunistycznych służb. Natomiast nie dał się sprowokować do dyskusji na temat bieżącej polityki, zwłaszcza tego co dzieje się w relacjach polsko-niemieckich. Joachim Gauck sporo czasu poświęcił tolerancji i umiejętności współżycia. Oznajmił, ze obecnie debata jest na gorąca, a przeciwnika bardzo chętnie nazywa się


„faszystą”, chociaż to nie jest prawdą. Stwierdził, że należy się nauczyć ze sobą rozmawiać, a w przeciwniku politycznym nie wolno widzieć  „wroga”. Oznajmił, że Niemczech jest wielu ludzi,  zwłaszcza tych o lewicowych poglądach, którzy konserwatystów nazywają „faszystami”. W opinii byłego prezydenta jest to niedopuszczalne i nie zgodne z prawdą. Gauck  nawiązał do różnic pomiędzy Polakami, a mieszkańcami byłej NRD. O ile polska opozycja czasach komunizmu była zorganizowana już od lat 70 tych i 80 tych XX wieku, o tyle takiego zjawiska nie było w NRD. Dodał, że duch oporu w Niemcach ze wschodu został złamany po klęsce rozruchów z 1953 roku.
Spotkanie niewątpliwie było bardzo pouczające i można je zaliczyć do najciekawszych  debat, z jakimi mamy ostatnio do czynienia.   
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

PRACA DLA HIGIENISTKI STOMATOLOGICZNEJ


Poszukuję higienistki do pracy w nowo-otwartym  gabinecie stomatologicznym w szkole we Wrocławiu, przy ulicy Ślicznej. Praca 3 razy w tygodniu po 5 godzin. Wymagany dyplom ukończenia szkoły higienistek. Praca od 01.09.2019 r.


Kontakt tel. 509275123