POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  

Tylko w Komentator Europa-Niemcy-Polska

“Stempel do wolności”

Ucieczki z b. NRD – historia prawie nieznana/21.12.2012/ Rozmowa z ambasadorem Niemiec w Polsce Panem Rüdigerem von Fritschem na temat napisanej przez niego książki pt. Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec".

Krzysztof Tokarz: Ile wiedzą sami Niemcy na temat ucieczek z byłej NRD?


Rüdiger von Fritsch: O wiele za mało, ponieważ „ucieczka” często kojarzona jest z komercyjną pomocą. Z ludźmi, którzy za pieniądze umożliwiali ucieczkę z byłej NRD. Z tego powodu temat „pomocy” przy ucieczkach jest niestety obciążony negatywnym odium. Ale było też wielu, którzy tak jak ja pomagali ludziom nie ze względów finansowych, ale z powodów prywatnych i politycznych. Mam nadzieję, że ta książka przyczyni się do tego, że „ucieczki” z NRD jako takie staną się popularnym tematem. I ważne jest też, że ten temat jest coraz częściej poruszany przez duże niemieckie media. Dotychczas o tym, co naprawdę oznaczało udzielenie pomocy przy ucieczce z NRD, pisały na przykład takie gazety jak „Die Welt” i „Die Tageszeitung”.


KT: Czy doświadczenie, jakie pan zdobył i opisał w swojej książce, jest ważne i pomaga panu także w obecnej pracy, w kontaktach z Polakami, czy to już tylko „historia”?


Rüdiger von Fritsch: Myślę, że jest to teraz ważne dla mojej pracy, ponieważ jako młody człowiek zmierzyłem się z ograniczeniem wolności.

Ówczesna pomoc w ucieczce umocniły mnie bardzo i dlatego zawodowo zmierzyłem się z kontrastami systemu Wschód-Zachód. To zmotywowało mnie do zostania dyplomatą. Kiedy ukończyłem szkołę dyplomatyczną, jako młody dyplomata wyraziłem chęć pracy w ówczesnych państwach socjalistycznych. Te kontrowersje i sprzeczności jakie panowały pomiędzy ówczesnymi systemami politycznymi, były dla mnie fascynujące. Między innymi dlatego przybyłem do Polski. To wszystko ma związek i znaczenie.


KT: Pańska książka ukazała się w języku polskim. W Polsce temat ucieczek z byłej NRD nie jest zbytnio znany. Czy uważa pan, że pańska książka przyczyni się do większej wiedzy w tematyce ucieczek również w naszym kraju?


Rüdiger von Fritsch: Mam nadzieję, że książka przyczyni się do większej wiedzy na temat podziału Niemiec. Że również Polacy dowiedzą się więcej o rzeczywistości Niemców, którzy żyli w NRD,nie dostawali paszportów, tak jak to miało miejsce w ówczesnej Polsce. Może to pomoże w obaleniu kilku stereotypów, które istnieją  w naszych krajach. W każdym razie, mam nadzieję, że przyczyni się do większego zrozumienia historii byłej NRD i podziału Niemiec.


Dziękuję za rozmowę


29022012 Image Banner 250 x 250
051112 de_458x60 Image Banner 468 x 60
22.05 etx_tablica_160x600 Image Banner 160 x 600
reklama
reklama
reklama
reklama
 Fot. Fotoluk/CSNE   
120x600 : Ubezpieczenia Samochodu
Westwing_750x200_win