POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  

50. rocznica podpisania Traktatu Elizejskiego – 50 lat niemiecko-francuskiego pojednania i przyjazni


Konrad Lax

Attache Prasowy Ambasada Niemiec

/ Pressereferent Deutsche Botschaft Warschau


/24.01.2013/W roku 2013 Niemcy i Francja obchodza 50. rocznice podpisania Traktatu Elizejskiego. Z tej okazji 21 i 22 stycznia odbeda sie w Berlinie oficjalne uroczystosci.

To główne wydarzenie kalendarza politycznego obchodzone bedzie w oprawie

licznych organizowanych wspólnie imprez i spotkan z udziałem przedstawicieli

rzadów, parlamentarzystów, przedstawicieli społeczenstwa obywatelskiego i gosci honorowych z obydwu krajów. Tak8e w Polsce ambasadorowie Niemiec i Francji przypomna o rocznicy podpisania Traktatu.

reklama

Z okazji tego jubileuszu do Berlina przyjada przedstawiciele rzadu Francji oraz

wiekszosc francuskich deputowanych. Oprócz jubileuszowego posiedzenia gabinetów Niemiec i Francji 22 stycznia odbeda sie wspólne obrady obydwu parlamentów oraz uroczysty koncert w Filharmonii Berlinskiej zorganizowany na zaproszenie prezydenta federalnego.

Uroczyste obchody rozpoczna sie ju8 21 stycznia 2013 roku o godz. 17.30. Kanclerz federalna Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande spotkaja sie w siedzibie Urzedu Kanclerza Federalnego z pochodzacymi z obydwu krajów studentami, uczniami i młodzieżą, która rozpoczeła dopiero prace zawodowa, by porozmawiac o stosunkach niemiecko-francuskich.

W Warszawie ambasadorowie Francji i Niemiec - Pierre Buhler oraz Rüdiger von

Fritsch - organizuja wspólne przyjecie w dniu 22 stycznia. W nadchodzacych

miesiacach zaplanowano cały szereg wspólnych projektów, miedzy innymi wystawe prezentujaca historie niemiecko-francuskiego pojednania i przyjazni.

22 stycznia 1963 roku ówczesny prezydent Francji Charles de Gaulle i kanclerz

federalny Konrad Adenauer podpisali w Pary8u traktat o niemiecko-francuskiej

współpracy, zwany w skrócie Traktatem Elizejskim. Traktat ten jest historycznym kamieniem milowym w stosunkach miedzy obydwoma krajami. Utorował on drogę do trwałego pojednania miedzy Niemcami i Francuzami i do dnia dzisiejszego stanowi polityczne ramy głebokiej przyjazni.

www.1and1.pl
tniemy_ceny_Jan2013Image Banner 750 x 100
reklama
reklama
reklama