Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Spiegel o napaści na polskiego ambasadora w Izraelu

/16.05.2019/ Wpływowy niemiecki tygodnik Spiegel w swoim wydaniu online, pisał o napaści na polskiego ambasadora w Izraelu. Ten rasistowski atak powiązał z roszczeniami jakie Żydzi wysuwają wobec Polski.
Spiegel pisał, że Polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany w Tel Awiwie. Pewien mężczyzna podszedł do ambasadora, gdy ten siedział w swoim samochodzie i napluł na niego -powiedział rzecznik izraelskiej policji. Policja aresztowania 65-letniego podejrzanego. Jednak sąd w Tel Awiwie  zwolnił go w środę i postawił w areszcie domowym. Nie pozwolono mu podejść do polskiej ambasady przez 30 dni. Ten kuriozalnie łagodny środek wobec napastnika może jednak budzić spore zaskoczenie. Tym bardziej, że jak pisze Spiegel powołując się na izraelski serwis informacyjny Ynet -agresywny mężczyzna dopuścił się również fizycznego ataku na polskiego dyplomatę, a dodatkowo werbalnie zaatakował ambasadora. Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało że napaść jest badana przez policję. „Ministerstwo spraw zagranicznych jest całkowicie solidarne z Ambasadorem i wstrząśnięte wydarzeniem”- donosi Spiegel.
reklama
Premier Polski Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze: „Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu jest incydentem niedopuszczalnym”. Polska potępia wszelkie formy ksenofobii - zarówno wobec dyplomatów, jak i wszystkich innych obywateli. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie wezwało ambasadora Izraela w związku z atakiem. Szef gabinetu Morawieckiego Michał Dworczyk zażądał ukarania agresora.
Stosunki między Izraelem a Polską są od dawna napięte- informuje wpływowy niemiecki tygodnik. W zeszłym roku nowe „prawo” wstrząsnęło relacjami. Początkowo uchwalone przepisy przewidywały grzywny i kary więzienia dla tych, którzy przypisują państwu lub narodowi polskiemu „publicznie i wbrew faktom” odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez niemiecki reżim nazistowski. Jak wiadomo, ten przepis był szczególnie atakowany przez Żydów i Izrael. Aby „rozbroić spór z Izraelem”, Warszawa usnęła zapisy w ustawie, które nie spodobały się środowiskom żydowskim. Spiegel również pisał o tym, że niedawno pojawiły się nowe napięcia między Polską a Izraelem w związku z roszczeniami odszkodowawczymi za wcześniejszą własność żydowską.


Źródło: www.spiegel.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot.Screen www.spiegel.de