Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Postępy na budowie autostrady A18 są widoczne gołym okiem. Wielu kierowców bardzo ucieszy ta wiadomość. Ta droga bardzo ułatwi komunikację z Berlinem. Słynna wśród kierowców "patatajka" przechodzi na naszych oczach do historii.

"Patatajka" i "najdłuższe schody świata", „wyboje” - tak kierowcy nazywali odcinek drogi krajowej oznaczonej numerem 18. Pokonanie go nie należało ani do przyjemnych, ani do bezpiecznych na samochodów i ludzi. Dawniej była to autostrada łącząca Berlin z Wrocławiem. Już wkrótce stanie się autostradą A18. Nitka tej drogi przebiega przez na dwa województwa: lubuskie i dolnośląskie.

Przebudowa jezdni południowej DK18, na docinku 70 km pomiędzy Olszyną i Golnicami, w kierunku Wrocławia jest drugim etapem prac związanych z dostosowaniem tej drogi do parametrów autostrady. Wprawdzie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla południowej jezdni przyszłej A18 została wydana już w 2011 r, lecz dopiero decyzja Ministra Infrastruktury z sierpnia 2018 r. zapewniła realizację inwestycji. Już w 2023 r. kierowcy będą mieli do dyspozycji całą trasę. Starą drogę krajową nr 18, a obecnie jej nitkę południową, wybudowali Niemcy przed drugą wojną światową. Był to fragment autostrady Berlin - Wrocław. Ta jest teraz remontowana, a w zasadzie modernizowana. Słowem komentarza można dodać, że wielu kierowców, nie tylko tych mieszkających w pobliżu budowanej A18 - czeka na jej otwarcie. To ważna arteria dla komunikacji Polaki z Niemcami. Na szczęście coraz bliżej do zakończenia prac i do momentu, kiedy będzie można z A18 korzystać.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A18_(Polska), https://gazetawroclawska.pl/a18-w-strone-berlina-tak-powstaje-nowa-autostrada-na-granicy-dwoch-wojewodztw-dolnego-slaska-i-lubuskiego/ar/c4-17157963


Autostrada A18 w stronę Berlina rośnie na naszych oczach. „Patatajka” przechodzi do lamusa

(30.12.20222)Autostrada A18 budowana polska autostrada w południowo-zachodniej części kraju, w województwach lubuskim i dolnośląskim. Biegnie w osi NW–SE III transeuropejskim drogowym korytarzem transportowym, w ciągu drogi międzynarodowej E36, od granicy z Niemcami Olszyna–Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina), przez obszar Borów Dolnośląskich aż do węzła Krzyżowa k. Bolesławca. To tutaj łączy się z autostradą A4. Odcinek Olszyna–Krzyżowa ma długość ok. 74,4 km.

GOSPODARKA

reklama
reklama