Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

1 września 1939 r. nad ranem rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Premier powiedział, że Wieluń padł wówczas ofiarą niemieckiej polityki zastraszenia i zniszczenia. Szef polskiego rządu przytoczył nawet słowa Adolfa Hitlera do generałów Wehrmachtu: "niech litość nie ma dostępu do waszych serc, dokonajcie unicestwienia". Polacy mieli zostać przez hitlerowców wymordowani, a Polska miała być zniszczona niemal całkowicie. Plan ten realizowano z brutalną konsekwencją w licznych zbrodniczych akcjach od pierwszych godzin wojny, także w Wieluniu i okolicznych wioskach, gdzie żywcem palono mieszkańców.

Premier wymieniał w tym kontekście także m.in. akcję AB; podkreślał, że kiedy Niemcy zdali sobie sprawę z tego, że los wojny może być dla nich niekorzystny rozpoczęli akcję 1005 - akcję niszczenia śladów.

W portalu www.interia.pl czytamy:

„- Całą tę historię trzeba zobaczyć od jej początku do samego końca, do niszczenia śladów zbrodni, wyciągania, palenia, ekshumowania zwłok, mielenia tych zwłok po to, by nie było śladów. Dlatego kiedy wspominamy, przypominamy tamte dni, musimy mieć świadomość, że cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwieniu Polski - powiedział szef rządu”.

Słowem komentarza można dodać, że skutki rozpętanej przez Niemcy 1 września 1939 roku są odczuwalne do dzisiaj i nie wszystkie kwestie zostały rozwiązane, a rany zagojone.


Druga wojna światowa  - to największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8/9 maja 1945 roku). Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę. 3 września 1939 roku, po zignorowaniu przez III Rzeszę ultimatum w sprawie bezzwłocznego wycofania wojsk z Polski, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Wojna, którą 1 września 1939 roku rozpętały Niemcy  kosztowała życie ponad 60 milionów ludzi. Polska była ofiarą Rzeszy, która – bez wypowiedzenia wojny – została zaatakowana 1 września 1939 roku i przez blisko sześć lat doświadczała niemieckiego terroru, w wyniku którego zginęły miliony obywateli. Ilu dokładnie? Do dzisiaj historycy toczą na ten temat spory. Padają różne liczby 5 000 000, a nawet 6 000 000 ludzi.


   


źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-83-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-premier-musimy-dbac-o,nId,6257569#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, https://wielkahistoria.pl/, Wikipedia,


83 rocznica wybuchu II wojny światowej. Wieluń to jedna z pierwszych ofiar wojsk Adolfa Hitlera

(01.09.2022)W czwartek nad ranem w Wieluniu (Łódzkie) rozpoczęły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. Bierze w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Polska straciła kilkanaście milionów ludzi, w tym ponad 5 mln zabitych, zamordowanych, część pozostała poza granicami kraju na zawsze. W 1938 roku liczbę ludności Polski szacuje się na ponad 35 mln ludzi. Pierwszy spis ludności, spis powszechny wykonany po wojnie w 1946 roku to poniżej 24 mln ludzi - mówił szef rządu w swym wystąpieniu. W portalu www.interia.pl czytamy, że  polski premier stwierdził, iż często mówi się o milionach ludzi, a zapomina się, że za każdym człowiekiem kryje się indywidualna, osobista tragedia i koszmar wojny.

HISTORIA

reklama
reklama