Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Termin tego świątecznego dnia został wyznaczony przez Kościół. W IX w., w 835 r. ustanowiona została, przez papieża Jana XI, uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) ku czci zmarłych świętych - już zbawionych - i to zarówno świętych wyniesionych na ołtarze, jak i nikomu nie znanych. Ponadto sto lat później w 998 r. ustanowiony został w Kościele - dzięki św. Odilonowi, opatowi benedyktynów w Cluny- Dzień Zaduszny 2 listopada, dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową. Święta pamięci zmarłych są stare jak ludzkość.  Pamięć o zmarłych jest cechą wszystkich ludzi i cechuje różne społeczności, które żyły na kuli ziemskiej. Nie ma takiego miejsca na ziemi w którym nie  oddawano by czci swym zmarłym, albo by nie znano  świąt i  rozmaitych obrzędów zadusznych. Dawniej zaliczyły się nawet te święta, do najważniejszych. Towarzyszyły im zawsze obrzędy kultowe, modły i ofiary, a zwłaszcza ofiary z jadła i napojów.

W dniu 1 listopada ma miejsce uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum). W Kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan , którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada.

W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia  Dzień Zaduszny, przypadający 2 listopada, Polacy odwiedzają cmentarze, aby przyozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze.Źródło: Wikipedia, http://wspolnotapolska.org.pl/kultura/obyczaje/010.php,


1 listopada – dzień, w którym Polacy odwiedzają groby swoich bliskich

01.11.2022)W całej Polsce 1 listopada przez wszystkie cmentarze przechodzą nieprzeliczone rzesze ludzi, którzy odwiedzających groby swych bliskich. W tym dniu, na grobach płoną znicze na wszystkich składa się kwiaty. Obyczaj nakazuje zapalić światło także na grobach zapomnianych, takich których nikt nie odwiedza. Dla Polaków 1 listopada stał się również okazją do spotkań rodzinnych. Bywa tak, że członkowie dalszej rodziny, mieszkający w różnych częściach kraju, właśnie tego dnia nad grobami bliskich mają okazję się spotkać i porozmawiać.

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama