Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemiecka prasa: AfD na celowniku kontrwywiadu

/16.01.2019/ Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) podjął działania, które mogą doprowadzić do objęcia obserwacją Alternatywy dla Niemiec (AfD). Niemiecka prasa komentuje.
Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung":
"Uznanie tej partii za przypadek mogący wymagać wyjaśnienia przez Urząd Ochrony Konstytucji ma kilka aspektów. Jest ostrzeżeniem dla wszystkich sił ekstremistycznych , że osiągnęły granicę, której nie wolno im przekroczyć. Równocześnie jest to upomnienie dla umiarkowanych członków AfD, że nie wolno im się radykalizować, albo zradykalizować bardziej niż do tej pory. Służby bezpieczeństwa, a także rząd federalny, pokazują, że coś w tej sprawie robią, chociaż najwyraźniej niewiele jeszcze przeciwko niej mają w garści".
"Die Welt" zauważa:
"Problem z AfD nie polega na tym, że wskutek postępowania sprawdzającego może się ona skurczyć albo podzielić, lecz na tym, że nie wolno dopuścić do tego, żeby jeszcze bardziej urosła w siłę. Jej skurczenie się albo rozpadnięcie są mało prawdopodobne, ponieważ wśród jej członków, działaczy i sympatyków wszelkiej maści od dawna utrzymuje się, a nawet narasta, zasadnicza krytyka dotychczasowej linii działania władz państwowych i wnioski wyciągnięte przez kontrwywiad raczej umocnią niż osłabią ich ukształtowany już światopogląd".Podobnie widzi to "Kölner Stadt-Anzeiger":
"Wzięcie AfD pod obserwację nie jest rozwiązaniem problemu. Kto uważa, że w ten rutynowy i zarazem urzędowy sposób uda się rozwiązać największe zagrożenie dla demokratyczno-wolnościowego porządku w niektórych regionach Republiki Federalnej po drugiej wojnie światowej, ten myli się i to bardzo. Taki sposób postępowania może doprowadzić do samouspokojenia, że coś się w tej sprawie robi, ale w istocie rzeczy to tylko zwiększa, zamiast zmniejszyć, powstałe zagrożenie".
Tego samego zdania jest "Mitteldeutsche Zeitung" z Halle:
"To jasne, że wywieranie nowego nacisku na AfD nie jest rozwiązaniem związanego z nią problemu. Członkowie tej partii zasiadają w Bundestagu i we wszystkich 16 parlamentach krajów związkowych. W zachodniej części Niemiec są w mniejszości, ale na wschodzie kraju są już dziś prawdziwą partią masową. Wzięcie jej pod obserwację może pod względem politycznym okazać się wręcz kontrproduktywne, ponieważ może doprowadzić część ludzi do wniosku, że państwo zakazuje im myśleć w określony sposób i mieć określone, chociaż w pełni legalne i dopuszczalne poglądy, czego kontrwywiad powinien się wystrzegać za wszelką cenę. Obserwacja to tylko jedno z wielu możliwych narzędzi. Partie demokratyczne i rząd federalny powinny należycie wywiązywać się ze swych obowiązków i przekonać obywateli, że demokracja działała, a ich głos jest brany pod uwagę".
Inny punkt widzenia znajdujemy w komentarzu "Badische Neueste Nachrichten" z Karlsruhe:
"Godzina prawdy dla AfD coraz bardziej się przybliża. Kontrwywiad dostrzega w jej działalności elementy sprzeczne z zasadami konstytucji i dlatego bierze ją jeszcze bardziej niż do tej pory pod lupę w skali całego kraju. Taka decyzja Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji w Kolonii nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Od chwili swego powstania AfD stale się radykalizuje i coraz bardziej przesuwa na prawo".reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

KLIKNIJ W OBRAZ
Opowiem o Edwinie Rennie...pdf
reklama