Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Raport: Niemcy wyzyskują pracowników z zagranicy
/07.12.2018/Raport Niemieckiego Instytutu Praw Człowieka DIMR piętnuje m.in. wyzysk obcokrajowców na niemieckim rynku pracy. Problem dotyczy też obywateli UE.
Na początek rumuński inżynier budowlaniec otrzymywał wypłatę nieregularnie, a potem w ogóle żadnej. Kiedy zaczął uskarżać się na tę sytuację, dostał SMS-em wypowiedzenie. Nie jest to pojedynczy przypadek, jak podaje Niemiecki Instytut Praw Człowieka (DIMR) w swoim trzecim z kolei raporcie rocznym nt. praw człowieka w Niemczech. Niemiecki rynek pracy nie zapewnia obcokrajowcom żadnej ochrony przed wyzyskiem. Konsekwencje są widoczne gołym okiem. Wynagrodzenie obcokrajowców leży przeciętnie poniżej wynagrodzenia minimalnego, które wynosi obecnie 8,84 euro, nie płaci się im za nadgodziny i zapewnia zakwaterowanie w fatalnych warunkach. Niejednokrotnie groźbami a nawet przemocą powstrzymuje się ich od szukania pomocy.
Jak wynika dalej z raportu, pracodawcy nie płacą też pracownikom składek na ubezpieczenia społeczne. Ofiarą tej sytuacji padają w pierwszym rzędzie imigranci z krajów UE oraz z Pakistanu, Syrii i Peru.
reklama


Brak dowodów
Do przypadków ciężkiego wyzysku wg raportu DIMR dochodzi w branży budowlanej, w sektorze opieki nad osobami starszymi, w branży transportowej, w firmach sprzątających oraz w przypadku prostytucji. Zdaniem dyrektorki DIMR Beate Rudolf ciężki wyzysk w pracy jest aktualnie biznesem, który niesie za sobą niewielkie ryzyko. „Osoby te nie mają praktycznie żadnej możliwości dochodzenia w sądzie praw płacowych – powiedziała Rudolf. Winna temu jest często trudna sytuacja, w jakiej znajdują się ci ludzie. Brak znajomości języka i praw oraz uzależnienie ekonomiczne prowadzą do tego, że wiele ofiar nie szuka pomocy. Brak umów o pracę czy odcinka wypłaty utrudniają pozew przeciwko pracodawcy. Jednym słowem, kto znajdzie się bez pracy na ulicy i nie ma żadnych dowodów, nie ma szans na zmianę swojej sytuacji.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.