POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
Szymański: Nasze zwycięstwo wzmacnia pozycję Polski?

Mateusz Jan Kochanowski

/17.04.2013/ "To wielkie zwycięstwo, ale sprawa nie jest zamknięta. Udało nam się zbudować bardzo szeroką koalicję. Polska przestała być osamotniona w swojej opozycji wobec zaostrzania polityki klimatycznej. Polski rząd ma dziś dodatkowy argument w ręku - siły polityczne w Europie są głęboko podzielone w sprawie reformy ETS. Mam nadzieję, że polski rząd to wykorzysta i najbliższe tygodnie przyniosą podobną poprawę naszej sytuacji w Radzie." - komentuje wyniki głosowania poseł PiS do PE Konrad Szymański. 
 
Parlament Europejski przy 334 głosach za, 315 przeciw i 63 wstrzymujących się odrzucił dziś tzw. backloading. Komisja Europejska nie wycofała jednak propozycji. Posłowie nie poparli zamknięcia tej sprawy (343, 300, 61). Sprawa wraca do komisji ochrony środowiska PE, trafi też na posiedzenie Rady, która powinna zebrać się 27 kwietnia. Wcześniej przypuszczalnie stanie na posiedzeniu grupy roboczej Rady.
 
 
Poniżej przedstawiamy treść wystąpienia plenarnego Konrada Szymańskiego, wygłoszonego w czasie debaty plenarnej w imieniu grupy EKR:
 
"Na 27 państw Unii tylko 4 mają wzrost wyższy niż 4 procent w stosunku do roku ubiegłego. Reszta stoi przed perspektywą stagnacji lub nawet recesji.
 
Nasza gospodarka jest w głębokim kryzysie, co dla jednych oznacza po prostu złe statystyki, ale dla milionów Europejczyków kończy się dramatem bezrobocia. W 15 krajach to już 10 i więcej procent. W Grecji i Hiszpanii to ponad 25%.
 
Jednym z kluczowych powodów utraty konkurencyjności europejskiej gospodarki są ceny energii, w tym koszty emisji CO2. Znajdziecie to Państwo w każdej analizie konkurencyjności.
 
Propozycja Komisji Europejskiej oznacza, że mimo kryzysu, wbrew rynkowi uprawnień, ceny emisji CO2 będą podniesione. Nie ma branży energochłonnej w Europie - czy to będzie produkcja cementu, papieru, stali, szkła, chemii, czy nawozów dla rolnictwa - która nie protestowałaby przeciwko takiej polityce. To ponad 2,5 miliona miejsc pracy i gospodarczy potencjał ponad 30 tysięcy przedsiębiorców.
 
Szczególnie dziś nie możemy pozwolić sobie na ich lekceważenie. Bez powrotu i rozwoju przemysłu, kryzys w Europie nie zostanie przełamany. Dlatego dziś trzeba pilnie odrzucić propozycję zaostrzenia polityki klimatycznej."

010313 barcelona200x200 Image Banner 200 x 200
Mens Spring/Summer Arrivals