Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

W przypadku misji NATO jest wręcz odwrotnie: w oddziałach szybkiego reagowania armia musi od stycznia polegać na Marderach zamiast na wadliwych Pumach. „Frankfurter Rundschau” domaga się od niemieckiego MON  wyjaśnień, dlaczego Puma – doposażona za duże pieniądze – odpadła już po pierwszym ćwiczeniu bojowym. Minister Lambrecht nie może również wciąż usprawiedliwiać się tym, że problemy z Bundeswehrą. Niemiecka minister obrony – wg FR - musi wyjaśnić, jak chce postępować i jakie są jej priorytety. Zamiast tego powstaje wrażenie, że działa bez planu.

Inna niemiecka gazeta pisze, że kolejna totalna porażka, kolejne spotkanie kryzysowe: minister obrony Lambrecht po prostu nie udaje się wyjść z tej defensywy „Westfaelische Nachrichten”. Wylicza wpadki niemieckiego ministerstwa obrony. „Westfaelische Nachrichten” przypomina, że niedawno było przyznanie, że amunicja wystarczyłaby tylko na dwa dni intensywnych walk, teraz usterka Pumy. Awarie aż 18 niemieckich wozów to jak pisze wspominana gazeta – to niezręczna w stosunku do partnerów z NATO.


CZYTAJ TAKŻE:

Der Spiegel: Niemiecka broń przekazana Ukrainie niezdatna
do użytku


Puma to nie jedyna kompromitacja niemieckiego sprzętu. Trzeba przypomnieć, że nie tak dawno tygodnik Der Spiegel w  swoim internetowym wydaniu pisał, że zostały unieruchomione haubice samobieżne  z powodu braku części zamiennych. Na Ukrainę dostarczono zaledwie 14 niemieckich haubic samobieżnych, a do tego teraz jeszcze pojawiają się nieoczekiwane problemy. Według informacji uzyskanych przez DER SPIEGEL, rażący brak części zamiennych. Jak to się mogło stać – pytają dziennikarze Spiegla? Niemiecki sprzęt okazuje się zawodzić i nie sprawdza się przy intensywnym wykorzystywaniu na polu walki. Ponieważ jednak niezbędne części zamienne do haubic nie były dostępne ani w przemyśle, ani w Bundeswehrze, technicy musieli „kanibalizować” jedną z haubic i tymczasowo pozostawić ją na Litwie.

Niemiecki sprzęt jest zawodny, to już teraz jest jasne. Nie chodzi o to,aby tylko krytykować, lecz bardziej o to, aby wyciągać z tego odpowiednie wnioski.Źródło: Frankfurter Rundschau,  Westfaelische Nachrichten,  www.dw.com, Der Spiegel,


Niemieckie, jak się okazuje - nie zawsze znaczy najlepsze... Awarie 18 wozów bojowych piechoty typu Puma

(19.12.2022) Na światło dzienne wyszły  awarie aż 18 wozów bojowych piechoty typu Puma. Pumy miały od początku przyszłego roku służyć w „szpicy” NATO. Ale po ćwiczeniach Bundeswehry żaden z 18 wozów nie jest sprawny – jak poinformowały niemieckie media. „Frankfurter Rundschau” pisał, że awaria 18 wozów bojowych Bundeswehry Puma jest kompromitująca. Gazeta dodawała, że jest jeszcze jedna zła wiadomość dla minister obrony Christine Lambrecht, armii i tutejszego przemysłu zbrojeniowego. Jak pisze „Frankfurter Rundschau” przez problemy techniczne kosztowne Pumy od lat nie mogą zgodnie z planem zastąpić przestarzałych Marderów.

POLITYKA

reklama
reklama
Fot. Wikipedia, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Autor:Katzennase