Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
„Sueddeutsche Zeitung” o wyborach europejskich w Polsce

/27.05.2019/ „Sueddeutsche Zeitung” jako jedyna z dużych gazet poświęciła osobny materiał wynikom wyborów do PE w Polsce. Dziennik podkreśla, że opozycyjna Europejska Koalicja ulokowała się tuż za zwycięskim PiS.
W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego  wygrała narodowo-populistyczna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość – pisze Florian Hassel zaznaczając, że frekwencja wyborcza była na rekordowym poziomie – 43 proc. wobec niespełna 24 proc. w 2014 roku. 
Korespondent „SZ” w Polsce informuje, że „występująca w sposób eurosceptyczny” partia otrzymała według prognoz instytutu IPSOS 42,4 proc. głosów i 24 mandaty, natomiast utworzona z partii opozycyjnych Koalicja Europejska 39,1 proc. i 22 mandaty.
Szef PiS Jarosław Kaczyński – „właściwy premier Polski” podziękował wszystkim, którzy „chcą dobrej zmiany” – pisze Hassel dodając, że pod tym pojęciem należy rozumieć „zarówno obszerne programy socjalne, jak też liczne ustawy skierowane przeciwko niezależności wymiaru sprawiedliwości i innych organów państwa”.
„SZ” zaznacza, że mandaty w PE obejmą z ramienia PiS bonzowie partyjni, którzy dali się poznać jako eurosceptycy – była premier Beata Szydło, były szef MSZ Witold Waszczykowski oraz zaufany Kaczyńskiego, Joachim Brudziński.
Generalna próba przed wyborami do Sejmu
reklama

Hassel zwraca uwagę, że wybory europejskie uważane były w Polsce za próbę generalną przed wyborami parlamentarnymi na jesieni 2019 roku oraz pierwszy test utworzonej kilka miesięcy temu Koalicji Obywatelskiej.
„Koalicja opozycyjna nie zrealizowała celu, jakim było wyprzedzenie PiS już w wyborach do PE” – stwierdza niemiecki dziennikarz.
Hassel cytuje Radosława Sikorskiego, który oświadczył, że „liczył na więcej”. „Stworzyliśmy jak by nie było koalicję, z którą PiS może na jesieni przegrać” – powiedział były minister spraw zagranicznych.
„SZ” odnotowuje też wyniki „Wiosny” – 6,6 proc. oraz Konfederacji, do której należą „prawicowi nacjonaliści” - 6,1 proc.
Katastrofa Lewicy
Dla polskiej Lewicy wybory były katastrofą – ocenia Hassel zaznaczając, że zdobyła ona zaledwie 1,3 proc. 
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.