Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Spodek był miejscem wielkich imprez artystycznych i sportowych. W Spodku występowały światowej sławy gwiazdy muzyki, m.in. Eric Clapton, Drupi, Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea. Występowali tutaj również Toto Cotugno, Clif Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Vanesa Mae, Deep Purple, Metallica, Status Quo, Electic Light Orchestra, Genesis, Kraftwerk, Lokomotiv GT, Mike Oldfield, Robbie Wiliams, Depeche Mode, Rammstein, Iron Maiden. Od wielu lat  to właśnie tutaj odbywają się takie imprezy jak: Festiwal Rawa Blues, od 23 lat festiwal Metalmania, a od 10 - Mayday - festiwal muzyki techno.

W 1959  Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu wspomnianej hali. Zwycięzcą tego konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, według projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego .

 Jak już była mowa o tym powyżej Spodek mógł stać w zupełnie innym miejscu. Jednak ostatecznie zdecydowano się na obecną lokalizację. Doszło do tego po prezentacji projektu. Wtedy decyzją ówczesnego wojewody, za wstawiennictwem  Jerzego Ziętka została wyznaczona nowa lokalizacja w pobliżu ścisłego centrum, na miejscu dawnej hałdy hutniczej.  „Spodek” zlokalizowano na terenie dawnych hut „Franz” i „Funny”


CZYTAJ TAKŻE:

Ulica Mariacka – katowickie miejsce spotkańPrace budowlane rozpoczęły się w 1964. Tyle, że nad budową pojawiły się ciemne chmury. Pracę  przerwano aż na 18 miesięcy z powodu podejrzeń o błędy konstrukcyjne. Ostatecznie tych błędów, jakich się obawiano nie potwierdzono i prace otrzymały zielone światło. W 1969 pierwszym oddanym do użytkowania budynkiem kompleksu została hala lodowa. Całość obiektu ukończono w pierwszej połowie 1971. Oficjalne oddanie dzisiejszego Spodka do użytku miało miejsce 8 maja 1971. W tym czasie był największym i najnowocześniejszym obiektem widowiskowo-sportowy w Polsce. Jeżeli chodzi o koszty, to te znacznie przewyższyły pierwotne plany. Na inwestycję przeznaczono 200 mln zł,  ostatecznie wydano cztery razy więcej, a koszt sięgnął ok. 800 mln zł. W 2008 zamontowany został system klimatyzacyjny, a rok później, tj. w 2009 powiększono widownię. Nowością były siedzenia wysuwane na płytę boiska oraz loże VIP. Zamontowano również nowoczesne oświetlenie, umożliwiające przeprowadzanie transmisji telewizyjnych w technologii HD. Zamontowano również  ogromny ekran diodowy w kształcie walca. Całość kosztowała nie mało bo ok. 70 mln zł.

źródło: Wikipedia, https://www.slaskie.travel/poi/19565/hala-widowiskowo-sportowa-spodek., https://katowice.naszemiasto.pl/spodek-w-katowicach-to-najwiekszy-symbol-slaska-zobaczcie/ar/c1-8922051


Spodek w Katowicach, listopad 2022r.

Katowicki Spodek – historia

(20.11.2022) Spodek stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Katowic. Niektórzy nawet twierdzą, że  to ikona nie tylko Katowic, lecz całego Śląska.  Idea utworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic (ówcześnie Stalinogrodu) pojawiła się już w 1955. Tyle , że planowano, że ma stać w zupełnie innym miejscu, niż jest. Bowiem początkowo obiekt miał znajdować się na obrzeżach miasta, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Ma charakterystyczny wygląd. Nietypowy kształt Spodka nie był jednak tylko kaprysem projektantów, lecz wynikał z założeń konstrukcyjnych. Planowano tutaj imprezy sportowe i muzyczne, konieczny był więc owalny kształt. Konstrukcja w kształcie ściętego stożka, może wytrzymać wstrząsy górnicze. W okresie, kiedy powstawał Spodek wstrząsy na Śląsku były bardzo częste. Katowicki Spodek  to hala  widowiskowo-sportowa, zlokalizowana w Katowicach przy Alei Wojciecha Korfantego. Właścicielem obiektu jest miasto Katowice, a został on wybudowany pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej i pod którą funkcjonowała do 1997.

HISTORIA

reklama
reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl