Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
„Sueddeutsche Zeitung”: Ignorancja wobec historii przyczyną fiaska szczytu V4 w Jerozolimie
/20.02.2019/Kontrowersyjna wypowiedź szefa MSZ Izraela o polskim antysemityzmie doprowadziła do odwołania szczytu V4. „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że przyczyną jest wynikająca z oportunizmu ignorancja Netanjahu w sprawach historii.
„Benjamin Netanjahu, gdy jest to w jego interesie, przymyka oczy na antysemickie dygresje i politykę wypaczającą historię, wszystko jedno, czy premier Węgier Viktor Orban chwali sojusznika Hitlera Miklosa Horthy'ego, czy też rząd w Warszawie uchwala ustawę, która wprowadza karę za przypisywanie Polakom współwiny za Holokaust” – pisze Alexandra Foederl-Schmid w komentarzu opublikowanym w największej niemieckiej gazecie opiniotwórczej „Sueddeutsche Zeitung”.
reklama

Celem Netanjahu „realpolitik”
„Netanjahu chodzi o «realpolitik», o wykuwanie sojuszy, temu celowi wszystko podporządkowuje” – tłumaczy autorka komentarza zatytułowanego „Historyczna ignorancja”.
Szczyt z krajami Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie miał być sygnałem – zarówno w kampanii wyborczej w Izraelu, jak i pod adresem Unii Europejskiej.
Grupa Wyszehradzka – wymarzony partner
Polska, Węgry, Czechy i Słowacja sprzeciwiają się rezolucjom unijnym krytykującym Izrael za politykę wobec Palestyńczyków. „Właśnie takich partnerów życzy sobie Netanjahu, który w ten sposób świadomie wbija klin w UE” – czytamy w SZ.
Nowy minister spraw zagranicznych Izraela Katz, powtarzając cytat, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”, doprowadził jednak do odwołania spotkania.
Partyjny kolega Netanjahu dostał za to w kraju wiele braw – pisze Foederl-Schmid. „Był to sygnał pod adresem Netanjahu, że Izraelczycy nie chcą akceptować ignorancji historycznej, wynikającej z politycznego oportunizmu” – konkluduje komentatorka „Sueddeutsche Zeitung”reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.