ISSN 2299-
www.komentatoreuropa.pl
W narożnikach ogrodzenia ustawiono osiem dwuramiennych latarń. Pomnik odsłonięto 24 grudnia 1898, w setną rocznicę urodzin poety. Krótka uroczystość, w obecności policji i wojska, została ograniczona przez władze rosyjskie do poświęcenia pomnika. Co ciekawe nawet zakazano przemówień, a w wydarzeniu mogły wziąć udział jedynie osoby zaproszone z biletami wstępu. Cenzura otrzymała polecenie ograniczenie do minimum wzmianek o uroczystości, a z wystaw obrazów i okien księgarń usunięto portrety Mickiewicza.
W październiku 1916 nazwę skwer Konstantynowski, na którym znajdował się monument, zmieniono na skwer Adama Mickiewicza. W 1944 pomnik został zdemontowany przez Niemców i wywieziony do Rzeszy. Po wojnie w Hamburgu
Czytaj także:
polska misja wojskowa odnalazła i rewindykowała m.in. głowę i fragment torsu. Kopię odlewu wykonał Jan Szczepkowski przy współpracy Józefa Trenarowskiego. Odlew wykonała firma Braci Łopieńskich. Odtworzono także cokół i ogrodzenie. Żeliwne znicze wokół pomnika przywrócono w 1986. Monument został odsłonięty ponownie 28 stycznia 1950.
źródło: Wikipedia
Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie
ZABYTKI