Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

W narożnikach ogrodzenia ustawiono osiem dwuramiennych latarń. Pomnik odsłonięto 24 grudnia 1898, w setną rocznicę urodzin poety. Krótka uroczystość, w obecności policji i wojska, została ograniczona przez władze rosyjskie do poświęcenia pomnika. Co ciekawe nawet zakazano przemówień, a w wydarzeniu mogły wziąć udział jedynie osoby zaproszone z biletami wstępu. Cenzura otrzymała polecenie ograniczenie do minimum wzmianek o uroczystości, a z wystaw obrazów i okien księgarń usunięto portrety Mickiewicza.

W październiku 1916 nazwę skwer Konstantynowski, na którym znajdował się monument, zmieniono na skwer Adama Mickiewicza. W 1944 pomnik został zdemontowany przez Niemców i wywieziony do Rzeszy. Po wojnie w Hamburgu


Czytaj także:

Fritz Haber -Tragedia niemieckiego Żyda, tragedia nieodwzajemnionej miłości." - w ten sposób życie bohatera filmu określił jego przyjaciel Albert Einstein


polska misja wojskowa odnalazła i rewindykowała m.in. głowę i fragment torsu. Kopię odlewu wykonał Jan Szczepkowski przy współpracy Józefa Trenarowskiego. Odlew wykonała firma Braci Łopieńskich. Odtworzono także cokół i ogrodzenie. Żeliwne znicze wokół pomnika przywrócono w 1986. Monument został odsłonięty ponownie 28 stycznia 1950.
źródło: Wikipedia


Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie

(18.10.2022)Pomnik Adama Mickiewicza – neoklasycystyczny monument Adama Mickiewicza. Znajduje się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Pomnik zaprojektował Cyprian Godebski. Odsłonięty w stulecie urodzin poety 24 grudnia 1898.
Posąg o wysokości 4,5 metra został odlany we Włoszech. Kolumna i cokół pomnika zostały wykonane z granitu pochodzącego z kamieniołomów w Baveno w Piemoncie. W Warszawie zastosowano obydwie odmiany granitu baweńskiego: różową o budowie ziarnistej oraz szarą.
Zaprojektowane przez Zenona Chrzanowskiego kunsztowne ogrodzenie pomnika w postaci kutej w żelazie kraty z motywami roślinnymi zostało wykonane w warszawskiej firmie S. Zielezińskiego.

ZABYTKI

reklama
reklama

Fot. Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie