Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Prokuratura poinformowała, że w wyniku śledztwa odzyskano do tej pory około 600 tys. euro w gotówce. W aferę ma być zamieszane państwo z Zatoki Perskiej, ale belgijscy śledczy nie wymienili jego nazwy. Media jednak informują, że może chodzić o Katar, gdzie trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Pieniądze te miały służyć do "przekonywania" urzędników, by wydawali korzystne decyzje. Przed aresztowaniem wiceszefowej Parlamentu Europejskiego media donosiły, iż wśród zatrzymanych przez mundurowych jest były eurodeputowany z ramienia Socjalistów i Demokratów. Do tej samej frakcji należy zatrzymana wiceszefowa PE.

Przypomnijmy o tym, że „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ o  śledztwie europejskiej prokuratury i  podejrzeń wobec von Leyen. Prokuratura Europejska (EPPO) bada zakupy szczepionek przez UE – pisał Frankfurter Allgemeine Zeitung. Gazeta przypomina, że podejście Komisji Europejskiej do zamówień szczepionek było wielokrotnie krytykowane. Teraz śledztwo prowadzi Prokuratura Europejska. FAZ donosi, że zakupy szczepionek przeciwko koronawirusowi o wartości miliardów dolarów stały się przedmiotem kontroli Prokuratury Europejskiej  „Prokuratura Europejska (EPPO) potwierdza, że   prowadzi dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek Covid-19 w Unii Europejskiej” – poinformował w piątek urząd. Potwierdzenia tego dokonano „ze względu na niezwykle wysoki poziom zainteresowania publicznego”. Co ciekawe, nie ma co liczyć, że dalsze szczegóły zostaną ogłoszone w najbliższym czasie. Ale nic z tej ostatniej zapowiedzi nie stało się faktem. Sprawa ucichła.



źródło: Politico, www.wydarzenia.interia.pl, Frankfurter Allgemeine Zeitung,


Korupcja na szczytach władzy Unii Europejskiej

(10.12.2022)Ewa Kaili, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego została zatrzymana - informuje agencja AFP. Nieoficjalnie wiadomo, że działania służb mają związek z aferą korupcyjną w europarlamencie. Z kolei dziwnie cicho zrobiło się o śledztwie europejskiej prokuratury i podejrzeń wobec Ursuli von Leyen. Media sprzyjające władzom UE nabrały wody w usta. Zatrzymana wiceprzewodnicząca PE Ewa Kaili ma 44 lata. Była dziennikarką telewizyjną w Grecji. Zasiadała też w greckim parlamencie, a w 2014 została eurodeputowaną. Belgijska prokuratura informowała, że asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego są podejrzani o korupcję. To właśnie śledczy z tamtego kraju prowadzą postępowanie w tej sprawie. Jak ustaliło "Politico", belgijska policja przeszukała do tej pory 16 domów,  zatrzymała cztery osoby w Brukseli i okolicznych miejscowościach.

POLITYKA

reklama
reklama