Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
FAZ: Wyrok unijnego Trybunału komplikuje sytuację polskich opiekunek

/07.09.2018/Bez polskich opiekunek system opieki nad osobami niedołężnymi w Niemczech zawaliłby się. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE komplikuje jednak ich sytuację prawną.
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) analizuje skutki orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dla pracujących w Niemczech polskich opiekunek osób starszych i niedołężnych. „Obywatele UE, którzy delegowani są na czas ograniczony do pracy w innym kraju, mogli dotychczas opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w kraju pochodzenia. W przyszłości może stać się to trudniejsze, co może mieć następstwa dla prywatnych niemieckich gospodarstw domowych zatrudniających opiekunki ze wschodniej Europy” – pisze FAZ.
Wyrok Trybunału ws. delegowanych
TSUE w opublikowanym w czwartek orzeczeniu ograniczył specjalne przepisy dot. ubezpieczeń społecznych dla pracowników delegowanych. Wyrok stanowi, że zagraniczny pracownik delegowany nie może pozostać ubezpieczony w kraju pochodzenia, lecz musi być ubezpieczony w miejscu pracy, jeżeli podjął pracę na stanowisku, które wcześniej zajmowała osoba też delegowana do pracy za granicą. Nie ma znaczenia, czy pracodawcy tych pracowników mają siedziby w tym samym, czy w różnych krajach i czy są ze sobą powiązani – dodaje FAZ.
reklama

„Może to w konkretnym przypadku oznaczać, że polska opiekunka może przez maksymalnie dwa lata pracować w u niemieckiej rodziny i być nadal ubezpieczona w Polsce. Natomiast inna osoba z UE, która przyjdzie na jej miejsce, musi ubezpieczyć się w Niemczech” – czytamy w FAZ.
Składki zależnie od długości zatrudnienia
Przepis umożliwiający zachowanie ubezpieczenia społecznego w kraju pochodzenia ma obowiązywać tylko w przypadku czasowego zatrudnienia za granicą. Ponowne obsadzenie danego stanowiska innym cudzoziemcem z UE sugeruje, że mamy do czynienia z zatrudnieniem na dłuższy czas – tłumaczy FAZ. Firmy pośredniczące w zatrudnianiu polskich opiekunek muszą w przyszłości zwrócić uwagę w przypadku personalnej zmiany na odprowadzanie składek do ubezpieczyciela niemieckiego.
Orzeczenie TSUE, zdaniem FAZ, skomplikuje sytuację prawną i stanie się źródłem niepewności, gdyż stanowi, że zaświadczenie A1 potwierdzające, że pracownik płaci składki w kraju pochodzenia, nie może być kwestionowane przez władze i sądy kraju, w którym świadczona jest praca. Nie wiadomo, jak powinien postąpić niemiecki zleceniodawca, jeżeli kolejna opiekunka polska też przedstawi zaświadczenie A1, chociaż powinna płacić składki w Niemczech.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.