Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(07.03.2022)Redakcja Deutsche Welle – państowego niemieckiego medium – napsiała, że Ukraińcy  przyjeżdżają do Niemiec autobusami, prywatnymi samochodami lub pociągami. – Dla większości uchodźców wojennych z Ukrainy szukający ochrony w Niemczech -podróż kończy się najpierw w Berlinie, dokąd docierają pociągi z Frankfurtu nad Odrą lub bezpośrednio z Warszawy.

Stolica Niemiec jest na granicy swoich możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. „Mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem sytuacji w ciągu tygodnia: na początku przyjmowaliśmy 45 osób, teraz codziennie przybywa ich ponad 10 tysięcy. To ogromne wyzwanie, któremu staramy się sprostać za pomocą różnych środków” – powiedziała Franziska Giffey, burmistrz Berlina, w programie „Morgenmagazin” stacji ZDF.

Wykorzystywane są punkty przyjmowania uchodźców, specjalne ośrodki, hostele i schroniska młodzieżowe, z drugiej zaś strony istnieje duże zaangażowanie osób prywatnych. „W tej chwili damy radę tylko wspólnymi siłami. Dochodzimy jednak coraz bliżej do granic naszych możliwości” – powiedziała Giffey cytowana przez Deutsche Welle.

Berlin ma dość uchodźców z Ukrainy

Pomimo że to Polska przyjęła najwięcej uchodźców z Ukrainy, to Berlin uważa, że jest na  granicy swoich możliwości. To prawda, że im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym więcej ludzi ucieka – także do Niemiec. W Berlinie struktury umożliwiające ich przyjęcie już nie wystarczają – jak donoszą niemieckie media.

POLITYKA

Berlin ma dość i   urzędnicy uważają, że  pilnie potrzebna jest ogólnokrajowa organizacja i rozlokowanie uchodźców. I to nie jest prośba, lecz żądanie. Giffey zażądała: „ponieważ nie możemy tego zrobić sami na taką skalę przy istniejących tutaj w Berlinie strukturach”. Jak poinformował berliński Senat, osoby z Ukrainy będą  natychmiast przewiezione także do innych krajów związkowych. Warunkiem wstępnym jest to, żeby nie mieli oni stałego celu w Niemczech. Z dworca głównego w Berlinie odjeżdżać będą autobusy do 13 innych krajów związkowych, z wyjątkiem Bawarii i Hamburga. Tylko w 04.03.2022 (piątek) do Berlina przybyło ponad 11 tys. uchodźców z Ukrainy. Takie dane udostępniła – administracja Senatu Berlina.   Jak podaje niemiecki MSZ, do niedzieli niemiecka policja zarejestrowała 37 786 Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju, a to prawie 10 tys. więcej niż poprzedniego dnia. Do Polski napłynęła nieporównywalnie większa liczba uchodźców z Ukrainy. Liczby oscylują koło miliona i ciągle rosną.Źródło: https://www.dw.com/pl/berlin-na-granicy-mo%C5%BCliwo%C5%9Bci-chodzi-o-przyjmowanie-uchod%C5%BAc%C3%B3w-z-ukrainy/a-61034260


reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl
reklama