POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl

Gauck na spotkaniu prezydentów w Krakowie

/08.10.2013/ Prezydent RFN Joachim Gauck udał się z trzydniową wizytą do Polski. W Krakowie bierze udział w spotkaniu prezydentów ośmiu państw europejskich.

Program wizyty przewiduje na poniedziałkowy wieczór (7.10) spotkanie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i porezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Trzech mężów stanu spotka się następnie z prezydentem Ukrainy Janukowyczem, by przed unijnym szczytem ws. Partnerstwa Wschodniego ( 28./29.11 w Wilnie) omówić wewnętrzną sytuację na Ukrainie.

Bliżej UE niż Rosji

To spotkanie poświęcone będzie m.in. kwestii podpisania Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina. W minionych miesiącach Ukraina wyraźnie sygnalizowała wolę zbliżenia do Unii Europejskiej i podjęła decyzję o podpisaniu tej umowy. Ukraińskie społeczeństwo obywatelskie i opozycja jak najbardziej popierają proeuropejski kurs swych władz. Za zbliżeniem z UE opowiedziała się także więziona, była premier Ukrainy, Julia Timoszenko.

reklama

Ukraina wdrożyła już cały szereg reform, by spełnić warunki, jakimi obwarowane jest zawarcie umowy. Do tej pory brak jest jednak zauważalnych postępów w reformie wymiaru sprawiedliwości i przygotowań do wyborów parlamentarnych. Unia Europejska oczekuje także rozwiązania sprawy Julii Timoszenko. Prezydent Joachim Gauck ma zamiar w rozmowie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem zwrócić mu uwagę na konieczność usunięcia tych deficytów ze strony Ukrainy, ponieważ jest to warunkiem zawarcia układu.


Źródło: Deusche Welle : http://www.dw.de/gauck-na-spotkaniu-prezydent%C3%B3w-w-krakowie/a-17143486


200x200 New Season
BTS Image Banner 750 x 100
Nowy sklep redcoon. Ciekawszy. Szybszy. Lepszy.