Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

17 września 1939 r. rozpoczęła się okupacja sowiecka Polski, która doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków. To również symboliczny początek utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt lat.

Przed atakiem, komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow odczytał ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu krótką notę, w której nie wspominając ani słowem o antypolskiej umowie dwóch tyranów, Stalina i Hitlera, za powód wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i unieważnienia polsko-sowieckiej umowy o nieagresji. Za to cynicznie człowiek Stalina za powód do napaści wspólnie z hitlerowskimi Niemcami podawał „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego” i rzekomą „troskę Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”.

Armia Czerwona najechała na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP, a to ponad 1400 km. Napaść poprzedziło wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych. Także szpicle NKWD i kolaboranci Stalina przygotowali podwaliny pod zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Atak sowietów został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Polakom od 1 września walczącym z armią III Rzeszy został przez sojusznika Hitlera jakim było ZSRR wbity nóż w plecy.

Od momentu uderzenia na Polskę Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Według niektórych szacunków ocenia  się, że ich ofiarą padło ok. 2,5 tys. żołnierzy polskich i policjantów oraz kilkuset cywilów. Jednocześnie dowódcy Armii Czerwonej wzywali ludność cywilną do mordów i przemocy. Na przykład dowódca Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej Siemion Timoszenko w jednej z rozpowszechnianych publicznie odezw napisał: Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów. Największe zbrodnie popełniono w Rohatynie, Dokonano tam rzezi na żołnierzach polskich i ludności cywilnej. Podobnie w w Grodnie, Nowogródku, Sarnach, i Tarnopolu oraz w Wołkowysku, Oszmianie, Świsłoczy, Mołodecznie i Kosowie Poleskim. W rejonie Sarn sowieci rozstrzelali całą wziętą do niewoli kompanię z Batalionu KOP „Sarny”, razem 280 żołnierzy i oficerów. Nie była to jedyna zbrodnia wojenna jakiej dopuścili się siepacze Stalina na Polakach. Według niektórych relacji w Grodnie doszło do wiązania polskich jeńców i ciągnięcia ich czołgami po bruku. W pobliżu Wilna żołnierze Armii Czerwonej rozstrzeliwali wziętych do niewoli żołnierzy Wojska Polskiego. Mszcząc się za opór stawiany w Grodnie poddających się żołnierzy WP masowo rozstrzeliwano. Nocą z 26 na 27 września Armia Czerwona wkroczyła do Niemirówka w Chełmskiem, gdzie przebywał oddział podchorążych. Zaskoczonych we śnie związano drutem i obrzucono granatami. Za oddziałami Armii Czerwonej posuwały się wojska i oddziały specjalne NKWD, dokonujące masowych aresztowań  i egzekucji elit lokalnych według przygotowanych uprzednio list proskrypcyjnych, przy pomocy lokalnej agentury komunistycznej i zorganizowanych bojówek tzw. milicja ludowa. Zbrodni Sowietów na Polakach było znacznie więcej i nie sposób je wszystkie w tak krótkim artykule wymienić. Przez wiele lat to był temat tabu i cenzura nie pozwała mówić prawdy o napaści Sowietów, ramię w ramię z Hitlerem, na Polskę we wrześniu 1939 roku. Jednak 17 września nie dał o sobie zapomnieć, ta data zawsze pozostanie w pamięci Polaków, jako symbol zła i zagrożenia ze wschodu.
Źródło: https://muzeum1939.pl/17-wrzesnia-1939-r-zwiazek-sowiecki-zbrojnie-zaatakowal-polske/timeline/785.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99#Zbrodnie_wojenne,


83 ROCZNICA ZBROJNEJ NAPAŚCI ZSRR NA POLSKĘ

(17.09.2022)17 września 1939 r.  Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin realizował swój sojusz z Hitlerem i wywiązywał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow). Pakt zakładał wspólną hitlerowsko-stalinowską agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni kilkunastu dni wspólnie zapoczątkowały  wybuch II wojny światowej.  

HISTORIA

reklama
reklama