ISSN 2299-
www.komentatoreuropa.pl
Pierwszy w tym miejscu kościół, początkowo pod wezwaniem św. Wawrzyńca, ceglano-
W połowie XV wieku została ukończona przylegająca do kościoła od południa masywna wieża. Wieża wraz z hełmem osiągnęła wysokość aż 130,5 m. Była najwyższą wieżą na Śląsku i znalazła się w czołówce najwyższych budowli ówczesnego świata. Niewątpliwie taka budowała wpływała na podwyższanie prestiżu całego ówczesnego Wrocławia.
Wokół kościoła istniał cmentarz, otoczony przez maleńkie domki księży-
6 kwietnia 1525 kościół św. Elżbiety stał się oficjalnie kościołem ewangelickim, „Przejęcie” kościoła miało jakoby nastąpić w wyniku wygranej wrocławskiego patrycjusza w grze w kości. W 1529 roku w czasie wichury zawalił się drewniany hełm wieży, a jego szczątki upadły na otaczający kościół cmentarz. Wieżę odbudowano w latach 1531–1535 ze znacznie mniejszym hełmem renesansowym o formie istniejącej do dziś.
W 1598 podczas remontu dachu położono angobowaną dachówkę mnich-
Ale to nie jedyne nieszczęśliwe wydarzenie, które dotknęło tą znaną wrocławską świątynię. Kolejny raz poważnych zniszczeń kościół doznał w czasie oblężenia miasta przez wojska napoleońskie w latach 1806/1807. Wtedy to właśnie został poważnie uszkodzony hełm na wieży oraz dach. A w czasie prac w latach 1856–1857 zawaliła się zewnętrzna ściana nawy południowej, a wraz z nią część sklepień. Po odbudowie i wzmocnieniach konstrukcji kościół ponownie konsekrowano 19 listopada 1858. Zrobiono to dokładnie w 601 lat, po konsekracji tego kościoła.
W kościele z biegiem czasu powstało bogate wyposażenie fundowane przez zamożnych
mieszczan, a także liczne epitafia. W 1750-
W końcu XIX w. wyburzono większość domków altarystów, pozostawiając jedynie cztery. Na początku XX wieku zburzono jeszcze jeden. Pozostały jedynie znane Wrocławianom dwa domki, połączone bramką i zwane Jaś i Małgosi. Ale i te miały zniknąć, bo w latach 20 tych XX wieku były plany budowy w tym miejscu domu towarowego.
II wojnę światową kościół przetrwał bez większych uszkodzeń. Krótko służył jeszcze
polskiej już parafii ewangelicko-
Ostatni, ale najpoważniejszy w skutkach pożar miał miejsce 9 czerwca 1976. To właśnie ta pożoga spowodowała prawie całkowite zniszczenie drewnianego wyposażenia kościoła. Ogień pochłonął organy, więźbę dachową. W wyniku pożaru zawaliły się częściowo żebra sklepienia nawy głównej, a sklepienia popękały. Pękła również południowa ściana nawy głównej i odchyliła się od pionu. Było też wiele teorii odnośnie tego pożaru. Nie wykluczano celowego zapalenia świątyni i za tym wydarzeniem miała stać ówczesna komunistyczna Służba Bezpieczeństwa. Bardzo długo też zwlekano z odbudową tej świątyni. Odbudowę rozpoczęto dopiero w 1981 i trwała przez całe lata 80 te XX wieku.
Zrekonstruowana wieża ma wysokość 91,46 m. Kościół oraz taras widokowy na wieży zostały otwarte dla wiernych i zwiedzających w maju 1997. Jan Paweł II w czasie swojej wizyty 31 maja 1997roku dokonał poświęcenia kościoła, a sześć lat później nadał mu status bazyliki mniejszej.
W lutym 2018 roku rozpoczęto remont, dzięki któremu odnowiona została elewacja, oraz uzupełniono ubytki. Oko turystów i mieszkańców cieszą ładnie odrestaurowane mury świątyni. Pieniądze na remont wyłożyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Renowacja elewacji była konieczna, gdyż remont z czasów powojennych nie był doskonały. Czyszczenie z 2018 roku dało wręcz piorunujący efekt. Cegły i epitafia są o wiele jaśniejsze. Tak gotycka świątynia musiała zapewne wyglądać na początku XIV wieku wtedy gdy została wzniesiona.
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._El%C5%BCbiety_we_Wroc%C5%82awiu
765 lat temu poświęcono – jedną z najbardziej znanych wrocławskich świątyń
HISTORIA