Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Bild: Czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego?
/17.04.2019/Pałac Saski w Warszawie, jak wiele innych zabytków w Polsce, został przez Niemców zniszczony podczas wojny. „Bild” pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Berlin zapłacił za odbudowę historycznego obiektu.
„Niemcy skonstruowali, Niemcy potem zniszczyli. Być może teraz Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie – blisko 75 lat po niszczycielskiej orgii zorganizowanej przez niemiecki Wehrmacht w stolicy Polski” – pisze Dirk Mueller-Thederan w internetowym wydaniu „Bilda”.
Autor wyjaśnia, że Polska chce, aby pałac z początków XVIII wieku został odbudowany, nie wiadomo jednak, kto miałby sfinansować ten kosztowny projekt. „Polska ma nadzieję, że planowaną budowlę, w której ma się pomieścić siedziba Senatu, sfinansują w ramach zadośćuczynienia Niemcy ” – pisze Mueller-Thederan zastrzegając, że nie wiadomo, czy i kiedy władze w Warszawie zwrócą się z taką propozycją do strony niemieckiej.
Władze w Berlinie i Warszawie milczą
Autor zastrzega, że zapytanie „Bilda” skierowane do niemieckiego MSZ i strony polskiej pozostało bez odpowiedzi. 
Mueller-Thederan przypomina, że podczas konferencji „Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski”  na jesieni ubiegłego roku w Berlinie „mówiono” o tym, że niemiecki wkład w odbudowę Pałacu Saskiego mógłby złagodzić emocjonalną dyskusję o odszkodowaniach wojennych. „Koszt (budowy Pałacu) można by «odliczyć» od reparacji, które nacjonalistyczno-konserwatywny rząd Polski chciałby domagać się od Niemiec za szkody wojenne” – pisze dziennikarz „Bilda”.
reklama


Autor przypomina, że z projektu raportu sporządzonego przez grupę posłów PiS wynika, iż chodzi o kwotę 900 mld dolarów amerykańskich. Wysunięcie formalnych roszczeń zależy od wyniku wyborów parlamentarnych na jesieni 2019 roku.
Niemieckie zbrodnie
„Bild” przypomina o zbrodniach i zniszczeniach dokonanych przez Niemców w Polsce. Podkreśla, że co szósty mieszkaniec 35-milionowej Polski zginął podczas niemieckiej okupacji.
Autor zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który przy okazji uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości mówił o konieczności odbudowy Pałacu Saskiego jako „integralnej części narodowej spuścizny”. Skierowane do prezydenta Dudy przez redakcję „Bilda” pytanie, czy życzyłby sobie „niemieckiego finansowego wsparcia” pozostało bez odpowiedzi. W wywiadzie udzielonym w październiku ubiegłego roku „Bild am Sonntag”  prezydent powiedział, że uważa reparacje wojenne za sprawę nadal niezałatwioną - przypomina tabloid. 
Powołując się na platformę internetową wPolityce, Mueller-Thederan pisze, że koszt odbudowy Pałacu Saskiego szacowany jest na 700 mln złotych, czyli 165 mln euro.
Sugestie PiS
„Bild” ilustruje stanowisko partii rządzącej PiS wypowiedzią posła Andrzeja Melaka: „Niemieccy okupanci zniszczyli podczas II wojny światowej niemal całe miasto. Pokrycie szkód, a tym samym kosztów odbudowy Pałacu, przez niemiecki rząd i kraj związkowy Saksonia byłoby wspaniałym gestem”.
Według „Bilda” władze Saksonii odmówiły udziału w projekcie. Nic o tym nie wiemy, nie możemy poza tym wspierać takich projektów za granicą – powiedział telewizji MDR anonimowy przedstawiciel saksońskich władz. 
Stronie polskiej nie pozostaje nic innego, jak rozgrywanie „wybuchowej karty”, jaką są reparacje, w stolicy Niemiec Berlinie – konkluduje Mueler-Thederan w „Bildzie”. 

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Rys. mKowalsky „Pałac Saski“
Krzysztof Tokarz
„Renn Breslau miasto
złota i miłości“
Bonito.pl