DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
Polsko- Niemiecka nagroda dla Wrocławia

/15.06.2012/ Minister Stanu Cornelia Pieper przekazała Nagrodę Polsko-Niemiecką dla Wrocłwia.
Minister Stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pani Cornelia Pieper, wręczyła w Berlinie wraz ze swoją polską koleżanką Podsekretarz Stanu, panią Grażyną Bernatowicz Nagrodę Polsko-Niemiecką.

Laureatami nagrody są w tym roku miasto Wrocław po stronie polskiej oraz Szkoła Europejska - Niemiecko-Polskie Gimnazjum w Löcknitz (Meklemburgia-Pomorze Przednie) po stronie niemieckiej.. Od 20 lat nagroda ta przyznawana jest za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Dotowana jest ona kwotą po 10.000 euro dla każdego z laureatów.

Minister Stanu Pieper, która jest także Koordynatorem Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej, powiedziała przed uroczystością wręczenia nagrody:

„Wielu ludzi w Niemczech i Polsce angażuje się każdego dnia na rzecz tego, aby Niemcy i Polacy lepiej rozumieli się, poznawali się bliżej i współtworzyli naszą wspólną przyszłość.

W Löcknitz polska i niemiecka młodzież uczęszcza wspólnie do Szkoły Europejskiej i uczy się języka sąsiada. Tutaj jedni od drugich uczą się, rozmawiają ze sobą, a nie tylko jedni o drugich.

Wrocław może być dumny z tego, że jest miastem spotkań w środku Europy – i to nie tylko w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Miasto w kreatywny i otwarty sposób podeszło do swojej bolesnej przeszłości. Dzięki swojej gotowości do prowadzenia dialogu wrocławianie stali się budowniczymi pomostów między Niemcami a Polską.

Nagroda Polsko-Niemiecka od prawie 20 lat daje nam wspaniałą okazję do wyeksponowania i uhonorowania takich niezwykłych inicjatyw.”