Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Pierwsza z nich to Kolumna Maryjna. Kolumna  znajduje się w północno-zachodnim rogu Rynku. Powstała dla upamiętnienia ofiar dżumy z XVII stulecia. Monument zbudowany jest z piaskowca i marmuru, a na cokole stanęły figury czterech Świętych oraz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Drugi obiekt to figura Św. Jana Nepomucena - patrona dobrej spowiedzi. Powstanie pomnika wyraża nadzieję mieszkańców na opiekę tego czeskiego Świętego nad Prudnikiem. Ale to jeszcze nie wszystko. W północno-wschodnim narożu stoi barokowa fontanna z XVII wieku. Jej podstawę tworzy basen z piaskowca, w którym postawiono rzeźbę atlantów dźwigających muszlę. Ponad fontanną góruje orzeł z koroną.


Prudnik to miasto położone w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prudnik i Euroregionu Pradziad. Miasto na pograniczu Gór Opawskich i Obniżenia Prudnickiego, będącego częścią Niziny Śląskiej. Przepływają przez niego rzeki Prudnik i Złoty Potok.

Warto będąc na Opolszczyźnie dotrzeć i tutaj. Każdy może coś swojego własnego odkryć na prudnickim rynku.Źródło: www.polskieszlaki.pl,  www. prudnik.pl/29/1816/polozenie-gminy.html, www.wikipedia.pl


Czytaj także:

Rynek w Głuchołazach


Rynek w Prudniku

(21.10.2022)Rynek w Prudniku - to obecne centrum miasta, a jednocześnie historyczne miejsce. Prudnicki Rynek na przestrzeni wieków był kilkakrotnie niszczony przez pożary i wojny. Pomimo wszystko to zachowało się tutaj parę ciekawych zabytków. Plac posiada formę prostokąta, do którego prowadzą ulice wychodzące z naroży. Będąc w województwie opolskim warto zajrzeć do Prudnika i pozwiedzać miejscowy rynek.
W centralnej części Rynku stoi miejski Ratusz. Od razu rzuca się w oczy okazała wieżą, wznosząca się na wysokość aż sześćdziesięciu trzech metrów. Obecny wygląd Ratusza pochodzi z XVIII wieku, ale pierwsze wzmianki o prudnickim ratuszu są znacznie wcześniejsze. Pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza . Oprócz ratusza jeszcze dwie rzeźby zwracają na siebie uwagę każdego turysty.

TURYSTYKA

reklama
reklama
Ogłoszenie społeczne