Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Ani Orlen, ani niemieckie ministerstwo gospodarki nie chciało komentować sprawy. W komunikacie prasowym niemieckiego rządu napisano jednak, że Berlin będzie prowadził intensywne rozmowy z polskimi władzami na temat możliwości transportu do Schwedt ropy naftowej przypływającej do portu w Gdańsku. Taka opcja już była dawno „na stole”. Warszawa podała na początku tego roku, że zakończenie rosyjskiej własności rafinerii jest warunkiem potencjalnego zaopatrzenia jej w ropę morską poprzez terminal w Gdańsku i polskimi rurociągami w celu zastąpienia rosyjskiej ropy. Rafineria dostarczała większość paliwa do Berlina.

Rafineria w Schwedt, mieście położonym tuż przy granicy z Polską, przerabiała do tej pory głównie rosyjską ropę z rurociągu „Przyjaźń”. Problemem jest przede wszystkim transport ropy do Schwedt. Zakład ma połączenie z portem w Rostocku, lecz przepustowość instalacji jest zbyt mała, aby utrzymać produkcję na odpowiednim poziomie. Niemcy potrzebują polskiego wsparcia, by zaopatrywać rafinerię przez Gdańsk.  

Rafineria w Schwedt jest głównym dostawcą oleju napędowego i benzyny dla odbiorców w północno-wschodnich Niemczech. Jak już była o tym mowa powyżej, jest ważnym dostawcą paliw dla niemieckiej stolicy. Orlen już teraz w Niemczech posiada około 600 stacji benzynowych.  Stacje polskiego koncernu w Niemczech występują pod markami Orlen, lub Star. Jak podają media, w 2020 roku obroty Orlen Deutschland GmbH sięgnęły 3,17 miliarda euro. Słowem komentarza można dodać, że przejęcie rafinerii Schwedt było by ważnym krokiem nie tylko w rozwoju firmy Orlen, lecz również istotnym elementem zrównoważenia wymiany pomiędzy Polską, a Niemcami. Trudno przewidzieć, czy transakcja zostanie sfinalizowana, ale na pewno zaliczałaby się do najważniejszych dla polskiego koncernu naftowego.Źródło: DW, Reutres,


Orlen rozważa przejęcie niemieckiej rafinerii

(19.08.2022)Polski Koncern Naftowy Orlen jest poważnie zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego nad niemiecką rafinerią w Schwedt. Tak informację przekazała agencja Reutera i niektóre niemieckie media. Orlen jednak stawia Niemcom warunek i chce, aby wcześniej  wycofał się rosyjski koncern naftowy Rosnieft. Rosjanie posiadają aż 54 procent udziałów w tej niemieckiej rafinerii. Władze Niemiec niedawno ogłosiły, że przekazują rafinerię w zarząd komisaryczny. W świetle prawa niemieckiego Rosnieft nadal pozostaje większościowym udziałowcem. Poza tym zarząd komisaryczny ustanowiono tylko na pół roku.

GOSPODARKA

reklama
reklama