Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Bawarski know-how i polska pracowitość

„Wierzę, że Polska ma dobrą przyszłość“ – mówi Hubert Aiwanger*, wicepremier i minister gospodarki Bawarii, który chce wzmocnić polsko-bawarską współpracę.
Deutsche Welle: Panie Ministrze, gdzie Pan był i kogo Pan poznał?
Hubert Aiwanger: Moja podróż wiodła z Gdańska przez Warszawę do Wrocławia. Rozmawiałem zarówno z przedstawicielami wielu firm, jak i z sekretarzem stanu do spraw gospodarczych w Warszawie o tym, jak poprawić bawarsko-polskie stosunki gospodarcze.
Czy Polska jest interesująca dla Bawarii?
Polska jest bardzo nowym partnerem Bawarii, ale mamy już intensywne relacje gospodarcze. Polska jest jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych w Europie Środkowej. Teraz chcemy jeszcze ściślej współpracować w dziedzinach rzemiosła, przemysłu i cyfryzacji.
Jak ma to konkretnie wyglądać? 
Ważnym tematem jest dualne szkolenie w rzemiośle. Przekonaliśmy stronę polską do wprowadzenia sprawdzonego modelu bawarskiego, w którym zdobywający zawód uczęszczają do szkoły zawodowej, a jednocześnie pracują w przedsiębiorstwach, aby zdobyć więcej praktycznej wiedzy.
Na obszarze cyfryzacji chcemy bliżej współpracować – także za pośrednictwem uniwersytetów – w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. To są tematy, które dotyczą również dziedziny sił roboczych. Widzimy, że Polska potrzebuje wielu swoich ludzi, ale Polacy są również mile widziani w Bawarii i Niemczech jako pracowici pracownicy.
reklama


Czyli nie spotkał się Pan w Polsce z „polnische Wirtschaft” – w tym negatywnym sensie, jaki te słowa przez długi czas miały w Niemczech?
Absolutnie nie! Oczywiście drwiono z siebie nawzajem, ale myślę, że te czasy to już przeszłość. Polska ma dobrze rozwijającą się gospodarkę i niemal pełne zatrudnienie i prawie żadnej nadpodaży sił roboczych. Tym niemniej jednak może być jeszcze lepiej, produkt narodowy brutto może rosnąć dalej, jeśli Polska będzie jeszcze nowocześniejsza, w dziedzinie cyfryzacji czy robotyki. Pomagamy Polakom w rozwijaniu konkurencyjności, żeby nie tracili potencjału przemysłowego. 
Jakiego rodzaju współpracy Pan oczekuje?
Ludzie, z którymi rozmawiałem, byli bardzo zgodni, przyjaźni, sympatyczni. Mamy takie same korzenie kulturowe i możemy dobrze współdziałać. Jeśli teraz jeszcze będziemy uczyć się od siebie nawzajem, jeśli Polacy jeszcze bardziej zaangażują się w zakresie dualnej edukacji i techniki, a Niemcy nauczą się pracowitości od Polaków, wówczas może być tylko dobrze.
Jakie branże w Polsce są interesujące dla Bawarii?
Przemysł części samochodowych, przemysł ciężki i chemiczny, a także inżynieria mechaniczna – to są obszary, na których chcemy ściśle współpracować.
Ma Pan w delegacji także człowieka z branży badań kosmosu. Czy to również obszar współpracy z Polską?
Tak, polska strona chce rozwijać także lotnictwo i kosmonautykę. Oczywiście jest to bardzo trudna dziedzina, w którą trzeba zainwestować sporo pieniędzy i bardzo dużo know-how. Niemniej jednak ta wizja jest uzasadniona i mogę jedynie zachęcać Polaków, by również tym się zajmowali. Często chodzi tu o lekkie materiały, takie jak włókna węglowe lub aluminium, które są potrzebne nie tylko w kosmosie, ale mogą być stosowane również w innych dziedzinach, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym.
W Warszawie i Wrocławiu działa Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Czy spotkał Pan kogoś stamtąd?
Nie, nie miałem żadnych takich kontaktów. Nie miałem zbyt wiele czasu, by przyjrzeć się każdej branży. Ale Wrocław jest znany z tego, że działa tu wiele firm z obszaru wysokich technologii.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.