Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemcy bronią wspólnej inwestycji z Rosją Putina. Berlin ostro atakuje USA

/14.01.2019/Ambasador USA w Berlinie wysyłał listy z sygnalizujący możliwość wprowadzenia  sankcji do niemieckich firm biorących udział w budowie Gazociągu Północnego 2.  Gazociąg Północny to kontrowersyjna, niebezpieczna dla bezpieczeństwa wielu państw Europu niemiecko -rosyjska inwestycja.
Napisał o tym „Bild am Sonntag” ("BamS"), powołując się na pisma, jakie ambasador USA w Berlinie Richard Grenell wysłał do niemieckich koncernów. „Zaznaczamy, że firmy angażujące się w rosyjskim sektorze eksportu energii biorą udział w czymś, co mogłoby pociągnąć za sobą poważne ryzyko sankcji” – cytuje  z listu Grenella niemiecka gazeta. „Jeżeli przez Nord Stream 2 i gazociąg TurkStream dotychczasowe europejskie importy gazu przez Ukrainę staną się zbędne, Ukraina straci w ten sposób znaczenie w polityce bezpieczeństwa, przez co dalej wzrośnie niebezpieczeństwo rosyjskich interwencji” – ostrzegał Grenell, dodając, że przez to Unia Europejska w kwestii bezpieczeństwa energetycznego staje się zależna od Rosji. „W efekcie, niemieckie firmy, wspierające budowę gazociągu, aktywnie torpedują bezpieczeństwo Ukrainy i Europy” – jak „BamS” cytuje z listu amerykańskiego dyplomaty. Według informacji niemieckiej prasy
reklama
amerykański dyplomata wysłał tego typu listy do kilku niemieckich koncernów. Niemcy wpadli w histerie i nazywają to „szantażem”. Niemiecka prasa posuwa się do brutalnych ataków na  USA.  Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas niedawno kategorycznie odrzucił wszelką amerykańską krytykę  ws. budowy tego niefortunnego nowego gazociągu przez Bałtyk. „Niemcy traktują poważnie wszelką krytykę, lecz ten projekt nie jest żadną niemiecko-rosyjską eskapadą” – jak grzmiał podczas noworocznego przyjęcia w Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej. Gazociąg Nord Stream 2 z końcem 2019 r. ma transportować rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Budowa gazociągu już trwa pomimo że nie ma wszelkich wymaganych zgód, chociażby ze strony Komisji Europejskiej Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie ostro krytykował niemiecki udział w tym projekcie, a jego ambasador w Niemczech ostrzegał   o możliwości sankcji wobec firm zaangażowanym w realizację tego kontrowersyjnego projektu. Budowa Nord Stream 2 pomaga Putinowi, a mocno szkodzi bezpieczeństwu wielu państw, w tym Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i  Ukrainy. Budowa gazociągu niszczy jedność Europy. Niemcy nie przejmują się też tym, że budują wspólnie z Putinem, który toczy wojnę na Ukrainie i w Syrii. Za to niemiecka prasa i część niemieckiej sceny politycznej – od jakiego czasu ostro atakują USA. Belinowi nie podoba się to, że Waszyngton nie milczy w sprawie kontrowersyjnej inwestycji Berlina i Moskwy godzącej w interesy sojusznikówŹródło: DW, dpa, Bild,  BamS


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.