Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemiecka prasa: Jeśli Francja rozpadnie się od środka, Europa będzie osamotniona
/05.12.2018/W swoich środowych wydaniach (05.12.2018) niemieckie gazety komentują podjętą przez Emmanuela Macrona próbę uspokojenia sytuacji we Francji. Większość jest sceptyczna.
Zdaniem „Mannheimer Morgen":
„W obliczu częściowo brutalnych protestów i grożącej dalszej eskalacji prezydent musiał najpierw pójść na ustępstwa. Przy tym wcale nie jest pewne, że zapowiedziane wczoraj przez premiera Édouarda Philippe zawieszenie planowanych podwyżek podatków, wystarczy, by uspokoić nastroje. Oferta rządu jest spóźnionym przyznaniem, że prezydent nie może rządzić nad głowami swojego narodu”.
Darmstaedter Echo" pisze o spektakularnym upadku Macrona:
„Ludzie, którzy wkładają żółte kamizelki, mówią, że bez przemocy nie ma się posłuchu. Zdanie to uwidacznia wymiar porażki Emmanuela Macrona. Rzadko jakiś polityk przeżył taki upadek od supergwiazdy do chłopca do bicia. Nie zmieni tego też wycofanie się z podwyżki podatków. Wręcz przeciwnie: nic nie zostało wyjaśnione. Jeżeli Francja rozleci
reklamasię od środka, Europa będzie osamotniona. Można mieć tylko nadzieję, że Macron wróci jeszcze do normy. I czegoś się nauczy: jednak nie jest aż tak przestarzały pomysł silnych ludowych partii, które dzięki głębokiemu zakorzenieniu w społeczeństwie, także w razie trudnych tematów są w stanie znaleźć argumenty albo załagodzić konflikt”.
Według „Reultinger General-Anzeiger" Macron przechodzi właśnie najgroźniejszy kryzys polityczny swojej kadencji:
„Mści się teraz, że większość Francuzów nie wybrała beniaminka dlatego, że przekonał ich swoją polityką (reform). Większość głosowała na niego, bo w porównaniu z kandydatką Frontu Narodowego Marine LePen lub przedstawicielem lewicy Jean-Lucem Melanchonem uznała go za mniejsze zło. Teraz Macron to boleśnie odczuwa. Do tego dochodzi przepaść kulturowa między szykownym absolwentem elitarnej uczelni ENA a przeciętnym Francuzem, dla którego bagietka stała się zbyt droga. Ponadto opór należy do kultury politycznej tego kraju”.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.