POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

Merkel: "Nasze zaufanie do USA przechodzi ciężką próbę"/19.11.2013/ Nadzwyczajne posiedzenia Bundestagu zwołuje się, kiedy parlament musi zająć się szczególnie ważkim tematem. W poniedziałek (18.11) taką wagę miała afera podsłuchowa NSA.

 Stosunki transatlantyckie, a tym samym pertraktacje ws. transatlantyckiej strefy wolnego handlu są bez wątpienia wystawione na ciężką próbę ze względu na wiszące w powietrzu zarzuty masowego gromadzenia danych przez USA - powiedziała kanclerz Angela Merkel w swym expose na forum Bundestagu.

- Zarzuty ważą ciężko, trzeba je wyjaśnić, i co jeszcze ważniejsze, w przyszłości zaufanie trzeba zbudować od nowa - zaznaczyła, podkreślając znaczenie transparencji i świadomości, że stosunki transatlantyckie są dla obydwu partnerów gwarancją wolności i bezpieczeństwa.

reklamaJak kontrolować przestrzeganie ustaleń?

Na forum parlamentu Angela Merkel nie wspomniała otwarcie o tym, że Amerykanie przypuszczalnie przez lata mieli na podsłuchu jej telefon komórkowy.

Szef resortu wewnętrznego Niemiec Hans-Peter Friedrich /CSU) zarzucał administracji amerykańskiej irytującą politykę informacji. - Amerykanie muszą złożyć wyjaśnienia, nie mogą się plątać w sprzecznościach - nawoływał, zaznaczając, że jak dotąd Amerykanie nie dostarczyli dość informacji. Podobnie jak Angela Merkel jest on zdania, że nadszarpnięte zaufanie można przywrócić tylko przez większą otwartość Stanów Zjednoczonych.Niemieckie tajne służby i przedstawiciele rządu RFN prowadzą obecnie negocjacje z USA ws. umowy antyszpiegowskiej. Lecz jej wartość jest oceniana kontrowersyjnie, bowiem nie ma pewności co do tego, na co Amerykanie przystaną i jak dalece dotrzymywać będą obietnic.Źródło: Deustche Welle http://www.dw.de/merkel-nasze-zaufanie-do-usa-przechodzi-ci%C4%99%C5%BCk%C4%85-pr%C3%B3b%C4%99/a-17238103

150713 baner_750x200_elektronika Image Banner 750 x 200