Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

W Die Zeit czytamy: „Na tle niszczycielskich awarii jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie należy zrezygnować z planów dalszego wykorzystania energii jądrowej  w interesie ludności i środowiska wszystkich krajów nadbałtyckich” – napisano. Meklemburgia-Pomorze Przednie przekazała do Warszawy zastrzeżenia, które istnieją również ze strony Brandenburskiego Ministerstwa Ochrony Konsumentów.

Udział w transgranicznym postępowaniu w sprawie zgodności środowiskowej był możliwy do wtorku. Za ten proces partycypacyjny odpowiada Meklemburgia-Pomorze Przednie".

Co może wprawiać w zdziwienie to fakt, że Niemcy organizują sobie już konsultacje społeczne na temat polskiej elektrowni atomowej. Na stronie brandenburskiego resortu pojawiła się także informacja o konsultacjach społecznych, które odbywały się w związku z ogłoszeniem przez Polskę planów budowy elektrowni atomowej. Mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na ten temat do 13 grudnia. Z kolei portal biznesalert.pl przypomniał ponadto, że land Meklemburgii-Pomorza Przedniego stworzył fundację Stiftung Klimaschutz, która pozwoliła dokończyć budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 pomimo sankcji USA.

Warto przypomnieć, że w związku z kryzysem energetycznym w Europie niemiecki minister gospodarki Robert Habeck chce utrzymać dwie południowoniemieckie elektrownie atomowe w rezerwie do kwietnia 2023.  Rząd federalny chce jeszcze zastanowić się nad ewentualnym dalszym funkcjonowaniem trzech niemieckich reaktorów. Na to wygląda, że znów nie będzie zamknięcia siłowni atomowych. Przypomnijmy, że Niemcy "zamykają" swoje elektrownie atomowe już od kilkunastu lat.





Źródło: https://www.zeit.de/news/2022-12/13/mehrere-bundeslaender-lehnen-atomkraftwerk-in-polen-ab, https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-trzy-niemieckie-landy-przeciwne-budowie-elektrowni-atomowej-,nId,6472590#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Niemcy przeciwni budowie elektrowni atomowych w Polsce. Podejmują kroki wymierzone w polskie elektrownie atomowe

(14.12.2022)„Die Zeit”  powołując się na niemiecką agencję DPA pisze, że  kilka niemieckich krajów związkowych odrzuca elektrownie jądrowe w Polsce. Brandenburgia i trzy inne kraje związkowe odrzucają budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Tak wynika z oświadczenia opublikowanego we wtorek przez Ministerstwo Ochrony Konsumentów Brandenburgii. Według obecnych planów pierwszy w kraju reaktor jądrowy powinien powstać w pobliżu Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Berlin również wzywają Polskę do wstrzymania projektu. Co ciekawe, to nie przeszkadzały im i nie przeszkadzają od lat działające starszego typu niemieckie elektrownie atomowe, a polskie nowocześniejsze już tak. To więcej jak pewne, że Niemcy będą blokować polskie elektrownie atomowe wykorzystując swoje wpływy we władzach UE i TSUE.  Nieco kuriozalne jest powoływanie się przez Niemców na incydenty jądrowe w Czarnobylu i Fukushimie. Wiadomo, że to tylko ma wzbudzać strach i podniecać niezdrowe emocje, ale nie służy przecież realnej ocenie niebezpieczeństwa.

GOSPODARKA

reklama
reklama

Czytaj także:

Niemcy przedłużają działanie elektrowni atomowych


Książka pod choinkę! Powieść Krzysztofa Tokarza
pt. „Renn Breslau miasto złota i miłości” z autografem Autora za 14.90 zł. (czternaście złotych 90 groszy). Wysyłka Pocztą Polską GRATIS!*. Oferta ważna do 06 stycznia 2023r., lub do wyczerpania zapasów. Jeśli jesteś zainteresowana(y) napisz na e-mail: rennpromocja@interia.pl z dopiskiem „Książka pod choinkę”.

* wysyłka gratis – tylko Pocztą Polską.

Kliknij  TUTAJ