Powrót

GOSPODARKA

Volkswagen ma problem z elektrykami. Niemiecki gigant zwalnia i tnie koszty


Volkswagen stara się utrzymać się w wyścigu z tak potężnymi konkurentami, jak Tesla. Jak pisał znany portal Bloomberg Volkswagen AG ograniczył produkcję modeli pojazdów elektrycznych w dwóch niemieckich fabrykach ze względu na spadający popyt w Europie i malejące dotacje rządowe. Niemiecki gigant zwalnia i tnie koszty. "Nie jesteśmy już konkurencyjni"

Po tym, jak Volkswagen ogłosił dodatkowe zwolnienia, dyrektor generalny Thomas Schafer, oświadczył: "Nie jesteśmy już konkurencyjni". Volkswagen niestrudzenie pracuje, aby utrzymać się w wyścigu z tak potężnymi konkurentami, jak Tesla. Aby przeciwdziałać ogromnym problemom finansowym, Volkswagen wprowadził w czerwcu 2023 r. program cięć kosztów, którego celem jest zaoszczędzenie 10 mld euro do 2026 r. ― pisze portal arenaev.com, a za nim inne ekonomiczne media.


Publikacja: 19.02.2024

Jak pisał wspominany już  Bloomberg, we wrześniu 2023 r. Volkswagen AG ograniczył produkcję modeli pojazdów elektrycznych w dwóch niemieckich fabrykach.  Początkowy entuzjazm inwestorów co do ambicji Volkswagena w zakresie pojazdów elektrycznych szybko przerodził się w sceptycyzm. Wycena akcji spółki: w 2021 r. notowania wzrosły o 60 proc., po tym, jak producent samochodów zapowiedział budowę sześciu fabryk produkujących akumulatory w Europie do 2030 r. i ogłosił plany sprzedaży ponad 2 mln samochodów elektrycznych rocznie do 2025 r. Większość tych wzrostów akcji została utracona w 2022 r. Wtedy to było już oczywiste, że  Volkswagenowi nie udaje się zrealizować planu.  Volkswagen ma poważne  kłopoty z elektrykami.


Przegrywa konkurencje nie tylko z Teslą, ale także z konkurentami z Chin, które są jego największym rynkiem i krajem. Warto przypomnieć, że ta ostatnia porażka jest szczególnie dotkliwa, bo to w Chinach Volkswagen jest ogólnie najlepiej sprzedającą się marką samochodów od co najmniej 2000 r. Marka już teraz jest bliska zdetronizowania przez lokalnego elektrycznego rywala BYD. Volkswagen został w tyle w wyścigu pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorowo.

Kuriozalnie Zielony Ład forsowany przez dygnitarzy z władz UE, może nie pomóc Volkswagenowi, lecz poważnie zaszkodzić. Wprawdzie pora część produkcji tej nienieckiej marki jest dostarczana na chiński rynek, gdzie nie obowiązują czasami wręcz absurdalne unijne przepisy, to jednak firma podlega im produkując w Europie.  

Źródło: Blooomberg, https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/volkswagen-ma-problem-z-elektrykami-wyda-miliardy-euro/my8peqq


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama