Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Welt: "Wojna z Iranem" - Netanjahu wywołuje poruszenie

/15.02.2019/ Przed konferencją na Bliskim Wschodzie premier Izraela Netanjahu nadał wideo. Mówi w nim o wojnie przeciwko Iranowi. Później zostanie usunięty - ale wiadomość pozostanie. Iran reaguje kpiną. Premier Netanjahu jest znany z ostrych i brutalnych ataków na Iran. Jednak na początku konferencji na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie testował nerwy uczestników. W filmie przesłanym przez jego biuro mówił, że chce promować "wspólną sprawę wojny z Iranem" z arabskimi mówcami. Wprawdzie jego biuro w popłochu usunęło wideo i osłabiło to oświadczenie – ale niesmak pozostał. W zmienionym angielskim tłumaczeniu Kancelarii Premiera słowo "wojna" zostało zastąpione słowem "walka". W usuniętym filmie Netanjahu użył hebrajskiego słowa "wojna". Irański minister spraw zagranicznych Mohammed Jawad Sarif odpowiedział kpiąco na Twitterze : "Zawsze znaliśmy fantazje Netanjahu. Teraz świat - i wszyscy w warszawskim cyrku - też ich zna. " Teheran skrytykował od samego początku dwudniową konferencję zorganizowaną przez USA i Polskę. Nie bez przyczyny nazwano spotkanie w Warszawie  antyirańskim spotkaniem, a nawet padło okreslenie „narada wojenna”.Niektóre kraje
reklama

Europy Zachodniej odmówiły wysłania swoich ministrów spraw zagranicznych do Warszawy. Z Niemiec zamiast ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa (SPD) przybył minister stanu Niels Annen (SPD). Netanjahu powiedział krótko przed zapisywanym w Warszawie wideo: „Stąd, idę na spotkanie z 60 ministrów spraw zagranicznych i ambasadorów z krajów na całym świecie przeciwko Iranowi”. Następnie dodał: „Co jest ważne w tym spotkaniu, a nie jest tajemnicą, ponieważ jest ich wiele - jest to otwarte spotkanie z przedstawicielami wiodących krajów arabskich, zasiadających z Izraelem, aby rozwinąć naszą wspólną sprawę wojny z Iranem. "W zmienionej wersji był ostatnim część zdania: "... aby posunąć naprzód naszą wspólną troskę o walkę z Iranem". Biuro prasowe izraelskiego rządu początkowo rozpowszechniło oryginalne sformułowanie słowem ze "wojna". Później biuro prasowe wysłało "nowe wydanie" komunikatu z terminem "walka". Nikt już nie ma chyba cienia wątpliwości co do agresywnych zamiatów premiera Izraela. Ping pong słowami niczego tu już nie przykryje, ani nie zatrze złego wrażenia.

Źródło: www.welt.de


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.