ISSN 2299-
www.komentatoreuropa.pl
Inni Polacy zostali powołani do Wehrmachtu, uczestniczyli często w bratobójczej walce. Bez wątpienia członkowie Związku w kolejnych latach podzielili los milionów rodaków – obywateli polskich, którzy, zwłaszcza po przyłączeniu części terytorium polskiego do III Rzeszy, poddani zostali zmasowanym represjom. Polakom odebrano status mniejszości, a na porządku dziennym były deportacje, mordy na Polakach i przymusowa„germanizacja”. Po II wojnie światowej udało się szybko wskrzesić Związek we wszystkich strefach okupacyjnych, jednak pozostali w Niemczech Polacy, przestali stanowić siłę mogąca odgrywać większą rolę. Nigdy nie odzyskali też statusu jakim cieszyli się po I wojnie i tego co odebrał im Hitler.
Porta Polonica opisuje poszczególne fazy działalności Związków Polaków w Niemczech.
Ogromny wpływ na sytuację Polaków w Niemczech po I wojnie światowej miało powstanie
państwa polskiego. Po ponad stuleciu braku własnego państwa, Polacy w Niemczech mogli
liczyć na jego pomoc organizacyjną, finansową i polityczną państwa polskiego. Polacy
mogli skorzystać z pomocy polskich przedstawicielstw w Niemczech. W odrodzonej Polsce
mieszkała znaczna mniejszość niemiecka. I cieszyła się ona dużym wsparciem państwa
niemieckiego. Jak czytamy w publikacji pt. Związek Polaków w Niemczech” Polacy zaczęli
się szybko organizować. Konflikt polsko-
Oba ośrodki połączyły swe siły i powołały z udziałem organizacji z Prus Wschodnich i Górnego Śląska 27 sierpnia 1922 roku Związek Polaków w Niemczech. W skład organizacji, której siedzibą był Berlin, wchodziło 4, od 1923 już 5 i od 1938 roku 6 dzielnic: I Śląsk z siedzibą w Opolu, II Niemcy Środkowe (Berlin), III Westfalia (Bochum), IV Warmia i Mazury (Olsztyn) i V Ziemia Złotowska, Lubuska i Kaszuby (Złotów). Dodajmy, że po wchłonięciu Austrii utworzono w 1938 roku VI dzielnicę – Wiedeń. Pierwszym przewodniczącym Związku został ziemianin z Prus Wschodnich, hr. Stanisław Sierakowski , natomiast sekretarzem generalnym Jan Kaczmarek z Bochum. Organem prasowym był wydawany od 1925 miesięcznik „Polak w Niemczech ". Znakiem organizacji Polaków w Niemczech stało się Rodło .
Więcej na temat Związku Polaków w Niemczech można przeczytać na w publikacji Porta Polnica. Warto to zrobić, aby mieć pełniejszą wiedzę na temat życia Plaków u naszego zachodniego sąsiada. Obecnie wiedza o Polakach w Niemczech i historii nie jest głęboka i szeroko znana. Tym bardziej taka publikacja, jak ta opisywana powyżej jest cenna. Artykuł warty polecenia, każdemu kto interesuje się historią Polaków w Niemczech. Poniżej link do artykułu o Związku Polaków Niemczech. Klilnij TUTAJ
Źródło: https://www.porta-
Porta Polonica o Związku Polaków Niemczech
POLITYKA