Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Tygodnik Wprost: „To tak, jakby Niemcy płacili za broń pana Putina”. Premier Morawiecki o Nord Stream 2
/18.04.2019/Tygodnik Wprost cytuje polskiego premiera, który wypowiada się na temat kontrowersyjnego niemiecko-rosyjskiego projektu Wprost: „– Kupowanie gazu od Rosji jest jak płacenie za broń Pana Putina. – tymi słowami premier Mateusz Morawiecki komentował Nord Stream 2 i kontrowersyjne, jego zdaniem, relacje handlowe Niemiec i Rosji”.
Jak donosi tygodnik premier Mateusz Morawiecki obecnie przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej elementów był wywiad udzielony dla znanej amerykańskiej telewizji Fox News.
W trakcie wywiadu amerykański dziennikarz zapytał szefa polskiego rządu o słowa jednego z węgierskich dyplomatów, który niedawno zapewnił, że popiera propozycję prezydenta Donalda Trumpa, który wymaga od europejskich członków NATO, większego zaangażowania finansowego w obronność.
reklama

Wprost pisze: „Morawiecki zapewnił, że nie ma z tymi słowami żadnego problemu, gdyż Polska jest jednym z niewielu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, który już przeznacza uzgodnione 2 proc. PKB na obronność”.
Kontrowersyjny Nord Stream 2 od początku budził emocje. Nie tylko Polsce ta inwestycja w końcu poważnie zagraża. Premier Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej zaznaczył także, że Niemcy wydają na obronność tylko 1,23 proc. PKB, a jednocześnie poprzez gazociąg Nord Stream 2 kupują gaz od Rosji. – To tak, jakby Niemcy płacili za broń pana Putina. – powiedział Morawiecki”. Wprost przytoczył słowa polskiego premiera, w których ten podkreślił także, że Polska woli podpisywać umowy na import skroplonego gazu z USA poprzez gazoport w Świnoujściu, niż kupować gaz od Rosji, tak jak to robią Niemcy.
Kontrowersyjny Gazociąg Północny jest jedną z najniebezpieczniejszych inwestycji wymierzonych w bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale wielu państw Unii Europejskiej, a także Ukrainy. Niemcy budują tę inwestycję nie oglądając się na innych i nie zwracając uwagi na obowiązujące sankcje wobec Rosji. Niemiecki interes jest ponad wszystkim i to jest oznaka „Realpolitik”. Tam gdzie jest niemiecki interes narodowy kończą się sentymenty i nikt nie wspomina już o solidarności europejskiej.źródło: www.wprost.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Screen ze strony www.wprost.pl