POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  


Dzięki Polsce upadł komunizm
/13.09.2012/ Wywiadu udzielił niemiecki polityk Marcus Meckel

Panie Meckel, bardzo długo jest pan aktywny w stosunkach polsko-niemieckich. Dlaczego właśnie Polska?

W ciągu ostatnich 20 lat Polska odgrywała szczególną rolę. Dzięki Polsce upadł komunizm. Upadek muru berlińskiego stał się symbolem upadku komunizmu w Europie, a Polska do tego właśnie się przyczyniła. W relacjach polsko-niemieckich wiele się też zmieniło. Uznano granicę na Odrze i Nysie. Dla Kohla nie była to przecież decyzja łatwa. Ale się udało i mogliśmy podpisać traktaty polsko-niemieckie.


Skończył Pan 60 lat. Z tej okazji Fundacja "Aufarbeitung" i niemiecki MSZ 23 sierpnia br. zorganizowały uroczyste przyjęcie. Kto został na nie zaproszony?


Te instytucje zapraszały osoby, które chciałbym tam widzieć. Spotykałem tych ludzi na różnych etapach swojego życia i kariery. Były też osoby, które spotykałem na swojej drodze życiowej. Dla mnie było istotne poparcie także idei ministra Sikorskiego wsparcia dla Fundacji która by wspierała demokracje. Ciągle jeszcze mamy rządy autokratyczne, a ja chciałbym wspierać demokrację i wolność. Uważam to za ważny interes Europy.  

Dzisiejsze stosunki pomiędzy Warszawą a Berlinem są tak dobre jak nigdy dotąd. To także Pańska zasługa. Ale co będzie najważniejszym zadaniem w najbliższej przyszłości dla polskich i niemieckich polityków?

Obecne stosunki polsko-niemieckie są bardzo dobre. Cieszę się, że swoją pracą mogłem się do tego przyczynić. Było to możliwe dzięki współpracy z rzeczowym i rozsądnym rządem Donalda Tuska. Byłem tu, kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej i do NATO. Teraz czekają nas zadania na niwie europejskiej. Kryzys Euro itp. Bardzo mnie cieszy, że Polska i Niemcy mają podobny pogląd na rozwiązanie kryzysu w Unii Europejskiej i na jej dalszy rozwój. Należy rozwijać takie inicjatywy jak Partnerstwo Wschodnie, ale i inne które, służyłyby rozwojowi demokracji. Chociażby taka inicjatywa, jak wspomniana już Fundacja na rzecz demokracji w

Europie.


Rozmawiał

Krzysztof Tokarz


b2b_wrzesien Image Banner 950 x 200
reklama
reklama
20032012 160_600 Image Banner 160 x 600
051112 750x200 Image Banner 750 x 200