DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
Prezydent  Wrocławia Rafał Dutkiewicz o Europejskiej Stolicy Kultury
Krzysztof Tokarz
/0504.2012/ Prezydent  Wrocławia Rafał Dutkiewicz był niedawno z wykładem na temat Europejskiej Stolicy Kultury w Domu Europy. Podkreślił, że Wrocław jest jedynym polskim miastem, który wygrał ten tytuł startując w konkursie. Prezydent Wrocławia jak zwykle świetnie opowiadał. Czarował publiczność opowiastkami o charakterze ciekawostek, ale podał też trochę konkretów.  Formalnie tytuł Europejskiej Kultury Wrocław będzie dzierżyć od 10 maja 2012 roku. Teraz jest jedynie kandydatem. Ale to tylko formalność, bo w maju w Brukseli miasto oficjalnie odbierze „papiery”.  Dutkiewicz słynie z tego, że potrafi się chwalić i świetnie autoprezentować. Pokazując slajdy, bardzo sprawnie porównywał Wrocław do Pragi, Wenecji czy Wiednia. Takie porównania były jak balsam dla uszu zgromadzonych Wrocławian.  Dutkiewicz przywołał prace angielskiego profesora Normana Davisa, który określił Wrocław jako mikrokosmos. W ustach Dutkiewicza Wrocław jako miasto „wypędzeń” brzmiał dość naturalnie. Przywołał biskupa Kominka, który powiedział 20 lat po wojnie, że wybaczamy i prosimy o wybaczenie. Kominek przewidział, że znaczenie granic będzie w przyszłości mniejsze.  Kolejnym kamieniem milowym w historii Wrocławia była jego walka przeciwko komunizmowi. Poprzez Solidarność czy wiele innych ruchów miasto walczyło z komunizmem. Prezydent Wrocławia powiedział, że pieniądze jakie pozyskujemy z Brukseli to ledwie 10 procent wszystkich środków, resztę zawdzięcza się pracowitości mieszkańców i ich własnej energii. Dutkiewicz podkreślił, że Wrocław jako miasto będące Europejska Stolicą Kultury ma dwa proste cele. Po pierwsze -  aby w 2016 roku podwoiła się liczba turystów. „Chcemy, aby do Wrocławia przyjechało 6 milionów turystów w 2016 roku, a kolejnych latach przybyło do miasta 4  może 5 milionów turystów”. Dziś liczba odwiedzających gród nad Odrą wynosi koło 3 milionów. Dutkiewicz zaznaczył też, że Wrocław stawia na kulturę. Mówił, że nie chodzi tu tylko o turystów, którzy przyjeżdżają tu napić się piwa, ale o tych, którzy odwiedzą muzea i teatry. Poziom uczestnictwa w życiu kulturalnym, jak wykazują przeprowadzone badania, we Wrocławiu jest na średnim poziomie i wynosi ok. 7-8 procent. Prezydent miasta dodał, że w roku 2016 ta statystyka skoczyła do 16 procent, ale w kolejnych latach powinna sięgać 12-13 procent. Dutkiewicz chciałby też, aby w przyszłości muzea nieco się zmieniły i stały się bardziej atrakcyjne dla zwiedzających. Oczywiście ważne będą tu multimedia i inne ciekawostki techniczne. To wszystko ma przyciągnąć zwiedzających. Ale czy tak się rzeczywiście stanie czy to tylko pobożne życzenia, to już niebawem się okaże. Ważnym punktem na muzealnej mapie miasta ma się stać Muzeum „Pana Tadeusza” w kamienicy Pod Złotym Słońcem. Kiedy do tego doliczymy zorganizowanie wystaw historycznych w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie będzie pokazywana legenda „Solidarności” i powojenne dzieje Dolnego Śląska - wygląda to nieźle.
Prezydent chce uruchomić duży projekt dla szkół, który pozwoli znacznie częściej organizować lekcje w muzeach bądź centrach nauki i techniki. Tu oczywiście nie mogło zabraknąć  Humanitarium na Praczach i trzydziestu interaktywnych instalacji oraz wystawy  Hali Stulecia, do niedawna zwanej Halą Ludową.
Kolejne pawilony i ścieżki edukacyjne zostaną wybudowane w kampusie Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus przy ul. Stabłowickiej. Przy Wieży Ciśnień na Grobli powstanie Muzeum Wody. Dutkiewicz powiedział, że miasto chce zakupić  specjalny  szynobus, który będzie woził uczniów Humanitarium.  Ów szynobus  zostanie wyposażony w multimedialną aparaturę, która pozwoli dzieciom rozpocząć przygodę z nauką już w czasie podróży. Przewidziane są różne „bajery” tak uwielbiane przez młodzież, mają być rozpylane specjalne zapachy itp. Jednak jeden z dyskutantów zauważył nie bez racji, że może warto najpierw wykazać się w niższej kulturze? I może lepiej zainwestować w sprzątanie już jeżdżących tramwajów i polepszenie stanu taboru i torowisk, zamiast kupować kolejne „drogie zabawki”. Ten głos w dyskusji mógł się podobać zwykłym mieszkańcom miasta, którzy na co dzień stykają się z niższą kulturą niż ta, planowana w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
Dutkiewicz podczas swojej wypowiedzi zaznaczył, że Wrocław jest miastem, w którym odbywa się najwięcej wydarzeń kulturalnych. Zapowiedział, że będą też dwie wystawy: jedna pokazująca wielką kulturę europejską (najlepiej firmowana wielkim nazwiskiem, które będzie na tyle silnym wabikiem, że zjedzie do nas cała Polska i pół Unii), a druga - prezentująca walory Wrocławia i Dolnego Śląska. Dutkiewicz zapowiedział też, że do 2016 roku powstanie nowa WUWA, a stara zostanie odrestaurowana. Chyba nie wszyscy wierzą w terminowość zapowiadanych przez pana Prezydenta inwestycji. Zwłaszcza, kiedy ma się takie a nie inne doświadczenia z budową miejskiego stadionu na EURO. Jeden z uczestników założył się nawet o butelkę wina z prezydentem, stawiając na to, że termin 2016 nie zostanie dotrzymamy. Dutkiewicz przyjął zakład i zobowiązał się, że kiedy WUWA2 nie zostanie oddana w terminie, to da cała skrzynkę wina.  Nie chciał jednak mówić o likwidacji linii autobusowych, a to przecież znacznie utrudni korzystanie Wrocławianom z dobór kultury. Po prostu nie będą mogli tak łatwo dojechać, aby obejrzeć wystawy czy pójść do teatru.