Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Od wielu lat spada eksport firm saksońskich do Federacji Rosyjskiej. Proces spadkowy wymiany z Federacją Rosyjską zaczął się już dawno i nie miał związku, ani z pandemią, ani napaścią putinowskiej Rosji na Ukrainę. Niemiecka gazeta Leipziger Zeitung  pisała, że obroty w 2017 r. nadal wynosiły 634 mln euro, ale w kolejnych latach wolumen towarów systematycznie spadał – do 558 mln w 2019 r. Rosja również już dawno przestała być głównym partnerem handlowym Saksonii. Więzi gospodarcze Saksonii z innymi krajami europejskimi są znacznie bardziej intensywne niż z Federacją Rosyjską.  Produkty o wartości ponad 2 mld euro sprowadzono z Polski, ponad 4 mld euro z Czech (dokładnie ze względu na ścisłą współzależność w produkcji samochodów), ponad 1 mld euro z Węgier, a także z Włoch, Austrii i Holandia. Fakt też jest bardzo niska wymiana pomiędzy Saksonią a Ukrainą.  Do tej pory Saksonia co roku importowała z Ukrainy produkty o wartości 80 mln euro, a w zamian Ukraina kupowała produkty o wartości ponad 100 mln euro.

Nie zmienia to faktu, że eksport do Rosji Putina o wartości 558 mln euro w 2019 r. stanowił zaledwie 1,4 procent całkowitego eksportu Saksonii wynoszącego 40,2 mld euro.

A w przypadku importu 290 mln euro z 2019 r. również stanowiło zaledwie 1,1 proc. Rok 2019 jest rokiem porównania, ponieważ był to ostatni rok bez wpływu pandemii. 

Wszystkie statystyki dotyczące eksportu i importu pokazują, że gospodarka Saksonii od lat ma swoich głównych partnerów handlowych, nie w Rosji, lecz w państwach  UE i Chinach. Natomiast zupełnie inaczej niż w gospodarce -w polityce władz Saksonii to Federacja Rosyjska gra pierwsze skrzypce.  Niedawno  Premier Saksonii Michael Kretschmer z CDU powiedział niemieckiej sieci RND „Ta wojna będzie cięciem, które zapisze się w zbiorowej pamięci Niemców jako wspólne gorzkie doświadczenie” . Premier Saksonii słynie z tego, że wspiera Rosję. Posługuje się między innymi retoryką i argumentami znanymi z forów i stosowanymi przez pro rosyjskie środowiska – takimi jak: Kretschmer: „Ludzie chcą niskich cen energii”, Kretschmer: „Nie możemy siedzieć po ciemku w Boże Narodzenie”. Prorosyjskie poglądy i stanowisko wzbudza wiele kontrowersji w jego macierzystej partii jaką jest CDU. W krajowym parlamencie, młodzieżówka CDU, Junge Union zdecydowanie zdystansowała się od polityki Kretschmera wobec Ukrainy i Rosji. Swoją sugestią, że ta wojna musi zostać „zamrożona”, Kretschmer wyrządził trwały uszczerbek na reputacji stowarzyszenia państwowego CDU, jak wynika z oświadczenia, które delegaci przegłosowali w czasie zjazdu wspominanej organizacji.

Gospodarka i polityka coraz bardziej się w przypadku Saksonii rozjeżdża. Dane gospodarcze jedno, a politycy swoje.
Źródło: https://www.l-iz.de/wirtschaft/metropolregion/2022/02/wie-wichtig-ist-russland-fuer-sachsens-aussenhandel-436018?fbclid=IwAR2Lj3Kuvbj3SvTK49Hw6hoPGjBvnBzUEIoo61Vv7xJCl9HEE9VmBWhTRc0

Chociaż Rosja nie jest najważniejsza dla handlu zagranicznego Saksonii, to w polityce gra w pierwszej lidze


(02.11.2022)Leipziger Zeitung pisał, że pojawia się pytanie po tym, jak rząd Saksonii od lat prowadzi kampanię na rzecz lepszych stosunków z Rosją, jakby Federacja Rosyjska była najważniejszym partnerem handlowym Saksonii.  Tyle, że „kraj ze swoim wojowniczym prezydentem nie był” od dawna dla Saksonii najważniejszym parterem handlowym. Gazeta przypomina, że rolę tę odgrywają  inne kraje – przede wszystkim Chiny, do których saksońskie firmy eksportują towary o wartości 7 mld euro. Dla gospodarki Saksonii liczy się także  taki partner handlowy jak USA – to ponad 3 miliardy. Również Wielka Brytania z ponad 2 miliardami i Czechy również 2 miliardy - od lat odgrywają znacznie ważniejszą rolę w gospodarce niż Rosja.

GOSPODARKA

reklama
reklama
reklama