POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

"Spiegel": Merkel sonduje, czy Tusk chciałby kandydować na szefa KE


/20.12.2013/ Kanclerz Angela Merkel usiłuje się dowiedzieć, czy premier Donald Tusk chciałby kandydować na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Taką informację zamieścił "Der Spiegel".

Według "Spiegla", niemiecka kanclerz chciała porozmawiać z Tuskiem w trakcie czwartkowo -piątkowego szczytu UE w Brukseli. Celem miało być poproszenie  go, aby przemyślał sprawę swojej ewentualnej kandydatury na przewodniczącego Komisji Europejskiej z ramienia chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) przed eurowyborami w 2014 r.

Wprawdzie premier RP kilka miesięcy temu zaprzeczył pogłoskom o tym, że może być czołowym kandydatem EPL w eurowyborach i jednocześnie kandydować na szefa KE. Wówczas mówił, że do 2015 r. będzie pracował jedynie w kraju.

- Dzisiaj w zasadzie z nikim nie rozmawiałam o tym, czy będzie kandydatem (EPL), czy też nie. Przewodniczący EPL przyjmie zgłoszenia kandydatur i na początku marca im się przyjrzymy - powiedziała Merkel w trakcie konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu. Aby uciąć spekulacje Der Spiegla Merkel oświadczyła, że  ma jeszcze wyrobionego zdania w tej sprawie. Na pewno będziemy mieli wielu kandydatów i to cieszy – dodała kanclerz.

Według niemieckiego tygodnika Tusk Tusk byłby  łatwiejszy we współżyciu niż niż inni kandydaci. Kandydatem drugiej największej frakcji w PE, Socjalistów i Demokratów, jest obecny szef europarlamentu, Niemiec Martin Schulz.

Informacje za niemieckim tygodnikiem cytują również polskie portale tamie jak Interia.