Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Tu słynny już cytat z niej : ..."w Auschwitz w porównaniu z tym co się działo w Gross Rosen, było jak w... sanatorium" jak opowiada były więzień tego obozu. Ta książka również jest najmocniejszych ze wszystkich, które dotyczą tematyki obozów niemieckich  koncentracyjnych.
Tak naprawdę jest to reportaż, który powoduje u czytelnika dyskomfort, zmusza do myślenia o  bólu który wylewa się z każdej strony książki. Dla wielu czytelników momentami treść wydaje się być za mocna, zbyt brutalna.  Trudno również się pogodzić z taką ilością zła opisanej w tej książce.

Poniżej jej fragment: „– Auschwitz? W Auschwitz w porównaniu z tym, co działo się w Gross-Rosen, było jak... w sanatorium – opowiada były więzień „kamiennego piekła”.Lekarze z SS zabijający zastrzykami z benzyny i fenolu. Polowanie obozowych strażników na więźniów ze złotymi koronami zębowymi. Mordercza praca w kamieniołomach. Przeraźliwy głód i epidemie chorób zakaźnych. To wszystko dziesiątkowało zesłanych do KL Gross-Rosen, jednego z najcięższych obozów III Rzeszy. Tutejszymi kapo i blokowymi zostawali przede wszystkim niemieccy recydywiści: gwałciciele, złodzieje i mordercy. To oni wraz ze zwyrodnialcami z SS znęcali się nad uwięzionymi”. Takie książki są bardzo potrzebne, nie wolno nam zapominać o tym co się działo ponad 80 lat temu. Wojna na Ukrainie pokazuje, że wszystko jest możliwe, a zbrodnie to wcale nie tylko historia.


Tomasz Bonek – polski  dziennikarz, reporter i dokumentalista, autor książek, manager mediów, podróżnik. To również wieloletni redaktor naczelny portalu Money.pl, a także dyrektor wydawniczy redakcji biznesowych Onetu i Ringier Axel Springer Polska Forbes.pl, Business Insider Polska, Biznes. Onet.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Bonek, Fragment książki: Tomasz Bonek,„Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen”, Znak 2022


„Auschwitz? W Auschwitz w porównaniu z tym, co działo się w Gross-Rosen, było jak... w sanatorium”- mówił więzień Gross-Rosen

(24.10.2022)Okres II wojny światowej to jeden z najciemniejszych okresów w historii całej ludzkości. Niepoliczalna wręcz ilość bestialstwa, nienawiści. Cierpienie jakie doznawali wówczas ludzie będący niewolnikami Trzeciej Rzeszy jest dziś nawet nie do wyobrażenia.
Najczęściej słyszymy jednak nie o niemieckim obozie koncentracyjny Gross-Rosen słyszymy, lecz o Auschwitz. To właśnie o tym obozie prawdopodobnie najwięcej książek i nakręcono filmów. Książka  Tomasza Bonka „Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen” jest zatem tym cenniejsza.

HISTORIA

reklama
reklama
Ogłoszenie społeczne