POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  

Żeby to było jutro


/13.09.2012/ Z okazji święta Ukrainy specjalnie dla Komentator Europa-Niemcy-Polska ambasador tego kraju w Polsce Markijan Malskyj


Krzysztof Tokarz:  Dzisiaj jest bankiet z okazji święta Ukrainy. Moje pytanie jest bardzo proste: Czego życzyłby pan swojemu państwu?


Markijan Malskyj:  Jako ambasador w Polsce jestem ciągle  w tym stałym trybie rozwoju państwa Ukraińskiego. Oczywiście życzę z punktu widzenia ambasadora dużo sukcesów w podpisaniu umowy o stowarzyszenie z Unią Europejską. Tu nie chodzi o techniczne czy formalne podpisanie umowy. Chodzi o to, że podpisanie umowy wprowadza bardzo ważne reformy w życie wewnętrzne społeczne i gospodarcze Ukrainy. Wprowadzenie tej umowy to znaczy wprowadzenie standardów życia, w każdym razie przybliżenie do standardów życia europejskiego. A Ukrainie jako państwu życzę dobrego europejskiego rozwoju, sukcesów na tej drodze. A narodowi ukraińskiemu pomyślności, zdrowia, szczęścia i dobrego rozwoju naszego państwa.


KT: Widzieliśmy tutaj polskich polityków. Czego oczekiwałby pan właśnie od nich  – nie od społeczeństwa, ale właśnie od polskich polityków?


MM: Czego ja oczekuję od polityków polskich? Tego, co oni ciągle robią. Wsparcia naszych dążeń europejskich, integracyjnych. Wsparcia dla Ukrainy, wsparcia naszych relacji gospodarczych między Polską. Naszego normalnego cywilizowanego podejścia do naszej przeszłości historycznej. Oczekujemy od polskich polityków, że głównym działaniem w polityce zagranicznej Polski będzie wspieranie Ukrainy na drodze europejskiej.


KT: Ostatnie pytanie, trochę futurologiczne. Pan jako ambasador polski jaką datę typuje na wejście Ukrainy do Unii Europejskiej?


MM: O, to są różne prognozy – polityków, politologów, ekspertów i futurystów. Ja chciałbym, żeby to było jutro. Zobaczymy…


080611 300x250_en Image Banner 300 x 250