Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Mniej optymizmu w niemieckiej gospodarce
/25.04.2019/Indeks Ifo pokazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców niespodziewanie spadł w kwietniu. Analitycy oczekiwali wzrostu.
Prognozy dla niemieckiej gospodarki znowu wypadają mniej optymistycznie. Indeks monachijskiego instytutu Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, spadł w kwietniu o 0,5 punktu do poziomu 99,2 – poinformował instytut w wydanym w środę komunikacie.
Analitycy spodziewali się, że odczyt tego – uważanego za jeden z najważniejszych – wskaźników, przyniesie wzrost do poziomu 99,9. W lutym tego roku index spadł do poziomu 98,7 osiągając najniższą wartość od ponad trzech lat. W marcu zanotowano pierwszy od pół roku wzrost.
reklama


- Ostrożny optymizm z marca ulotnił się, patrząc na nadchodzące miesiące – powiedział szef instytutu Ifo Clemens Fuest. Jak dodał, niemiecka gospodarka znowu traci moc. 
Gospodarka zwalnia
Indeks instytutu Ifo opracowywany jest na podstawie ankiet przeprowadzanych co miesiąc wśród 9 tysięcy niemieckich przedsiębiorców. Uchodzi on za dobry prognostyk tempa rozwoju gospodarczego kraju.
Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu opublikowano dane dotyczące nastrojów niemieckich menadżerów ds. zakupów. One także wypadły pesymistycznie, co ostudziło nadzieję na ożywienie gospodarcze. W połowie marca ekonomiści z niemieckiej Rady Biegłych (SVR) ogłosili, że oczekują w tym roku wzrostu gospodarczego na poziomie zaledwie 0,8% PKB. Jeszcze w listopadzie przewidywano wzrost na poziomie 1,5%. – Dobra koniunktura niemieckiej gospodarki na razie przemija – powiedział szef Rady Christoph Schmidt.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.