Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Według Hebestreita kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozmawiali także o sytuacji żywnościowej na świecie, która jest szczególnie napięta w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak donosi Die Welt,  Putin zwrócił uwagę na „niszczącą linię państw zachodnich, w tym Niemiec, pompowania broni do reżimu w Kijowie i szkolenia ukraińskiego wojska”. To, wraz z pomocą finansową, skłoniło Ukrainę do odmowy negocjacji z Rosją, twierdzi Moskwa.

Według niemieckich mediów Putin wezwał  Scholza „do przeglądu niemieckiej polityki” wobec Ukrainy. Były oficer KGB w Dreźnie, a obecny szef Kremla bronił  niedawnych masowych ataków rakietowych na Ukrainę.


Jak pisze Die Welt, wg Putina była to odpowiedź na „prowokacje Kijowa” przeciwko infrastrukturze cywilnej w Rosji.  Putinowi chodziło między innymi o  most prowadzący do anektowanego półwyspu Morza Czarnego na Krymie, który został poważnie uszkodzony w wyniku eksplozji. Putin po raz kolejny zaapelował o wyjaśnienie "ataku terrorystycznego" na gazociągi Nord Stream 1 i 2 na Bałtyku w drodze przejrzystego śledztwa - z udziałem rosyjskich władz. Eksplozje wyrwały dziury w rurach. Z przekazu wynika, że Scholz był dość bierny w czasie tej rozmowie,  jej ton narzucał Putin. Trudno też wyjaśnić cel rozmowy kanclerza z dyktatorem z Kremla. Z oficjalnych informacji nie wynika, że cokolwiek udało się ustalić, w jej trakcie przekazano jakieś szczególnie ważne informacje. Była to rozmowa raczej z tych o średnim znaczeniu niż ważnych. Już wkrótce przekonamy się, czy będą jej miała jakiekolwiek efekty. Oby nie była to tylko akcja czysto PR-owska czyniona  z wymiany zdań pomiędzy dwoma panami. . Jeżeli komukolwiek ona się przysłuży, to będzie na pewno Putin, który zyska argument, że mimo wojny z Ukrainą, którą on sam wywołał – zachodni przywódcy, w tym Niemiec, z nadal rozmawiają.
Źródło: https://www.welt.de

Scholz rozmawiał przez telefon Władimirem Putinem. Trudno jednak wskazać cel rozmowy.

(02.11.2022)Olaf Scholz i Władimir Putin odbyli godzinną rozmowę telefoniczną. Kanclerz miał potępić ataki na infrastrukturę cywilną w Ukrainie- ja informują niemieckie media. Tego samego dnia prezydent Rosji rozmawiał też z Alaksandrem Łukaszenką. W swojej pierwszej od połowy września rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Olaf Scholz (SPD) wezwał do jak najszybszego dyplomatycznego rozwiązania na Ukrainie. Scholz powiedział Putinowi, że będzie to obejmować wycofanie wojsk rosyjskich. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował o godzinnej rozmowie telefonicznej. 

POLITYKA

reklama
reklama