POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
Der Spiegel: Uran jechał pociągiem przez Polskę

/07.04.2013/ Tajemniczy pociąg, który pod w marcu przejechał przez całą Polskę przewoził wysoko wzbogacony uran. Taką informację podał wpływowy niemiecki tygodnik Der Spiegel w swoim internetowym wydaniu. Tygodnik napisał, że był to uran składowany dotychczas w ośrodku badań jądrowych niedaleko czeskiej Pragi. Radioaktywny   uran  był wykorzystywany do prac przy doświadczalnym reaktorze. Der Spiegel pisał, że to bardzo dobra wiadomość, że w Czechach nie ma już uranu, który mógł posłużyć do budowy bomby atomowej.

„Ein sechster und letzter Transport, und dann war es in der vergangenen Woche geschafft. Die Spezialbehälter mit den letzten 68 von ehemals 180 Kilogramm hochangereichertem Uran ("highly enriched uranium", HEU) wurden aus dem tschechischen Kernforschungszentrum in Resch, nur wenige Kilometer nördlich von Prag, abtransportiert. Per LKW und Bahn ging die Reise durch Polen bis nach Danzig, dann weiter auf dem Frachter Mikhail Dudin nach Murmansk in Russlands hohem Norden. Dort wurde das Uran in den ersten April-Tagen entladen”.

Źródło:http://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/uran-transport-aus-tschechien-nach-russland-a-892812.html

Niemiecka gazeta pisze, że był to szósty i ostatni transport tego niebezpiecznego materiału. Spiegel sarkastycznie dodaje, że towar wrócił do nadawcy. Bo to Moskwa w czasach zimnej wojny dostarczyła uran do Czech. Rosja teraz musi przerobić na uran o niskim wzbogaceniu i zgodnie z umową nie może do wykorzystać do celów militarnych.

Rodzą się inne pytania niż tylko te o zagrożenie terrorystyczne. Pociąg jak piszą media był dobrze strzeżony przez setki policjantów. Przejechał on przez całą Polskę. Czy nie był zagrożeniem dla zdrowia ludzi? Czy nie będzie żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców domów w pobliżu linii kolejowej, którą przemieszano ten niebezpieczny ładunek? Na te pytania trudniej znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
120213 Windows8_Banner_234x60_PL Image Banner 234 x 60