Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Die Welt o historii Polski i o tym, że większość polskich intelektualistów to kosmopolici

/12.11.2018/ Historia naszego sąsiada Polski nie ma precedensu: pomimo licznych upokorzeń Polacy zawsze spoglądali na Zachód. Spójrzmy intensywniej niż dotychczas na Polskę pisze Die Welt.
Artykuł wyjaśnia historię już od czasów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – unii dwóch państw rządzonej przez Jagiellonów. Autor artykułu podkreślił „wielokulturowy charakter” Republiki szlacheckiej, będącej „zbiorem narodów, religii i języków”. Wydźwięk tekstu jest bardzo pozytywny dla Polski. Czytamy tam, że  XVI-wieczna Polska była niezwykle nowoczesnym organizmem, „pewnego rodzaju demokracją”. Taka wiedza o historii Polski i w taki sposób przedstawiania – to prawdziwy unikat w naszego zachodniego sąsiada.
Schmid opisuje następnie okoliczności utraty przez Polską niepodległości i wydarzenia wieku XIX, w tym walkę romantyków z pozytywistami oraz powstania, bez których, choć były przegrane, Polakom nie udałoby się uwolnić w latach 80. od komunizmu. Komentator dziennika „Die Welt” nie ukrywa ani rusyfikacji, ani germanizacji wobec Polaków stosowanych przez zaborców. I tym właśnie tłumaczy „nieładne strony” polskiego

nacjonalizmu. Opisuje to za pomocą słów: – „zaściankowość”, „małostkowość” i „agresywność”. Autor tekstu w Die Welt formułuje twierdzenie, że  to właśnie Rosja i Prusy-Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to, że polska świadomość narodowa nie rozwinęła się w kierunku inkluzywnym i przyjaznym. „Monokulturowe ograniczenie, które praktykuje obecnie polski rząd, jest przede wszystkim produktem zachodniej ignorancji wobec narodu, który już dawno temu mógł był rozkwitnąć, gdyby dołączył do Zachodu” – pisze Welt.
Niemiecki dziennik wytyka państwom zachodnim, że w 1939 roku zostawiły Polskę samą, pomimo wcześniejszych obietnic wsparcia. A to przecież prawda, że Francja i Anglia nie wywiązały się ze swoich sojuszniczych zobowiązań. Pozostawiły Polskę osamotnioną. Warto by zadać pytanie, ile warte są dzisiejsze francuskie gwarancje? Tyle samo co w 1939 roku? Autor artykułu pisze też o pakcie Hitlera ze Stalinem i zbrodniach popełnionych na Polakach. Zbrodni  na narodzie polskim dopuścili się obaj okupanci, zarówno Niemcy jak i Sowieci. Autor artykułu w Die Welt pisze o komunistycznym podboju Polski, a potem o panowaniu komunistów po 1945 roku.  Schmid tłumaczy „ortodoksyjny katolicyzm” pielęgnowany przez PiS oddziaływaniem państw zaborczych, okupantów i komunistów, którzy swoimi działaniami zniszczyli wieloetniczną i wielowyznaniową Republikę.
„Polska dokonała po 1989 roku olbrzymiego skoku modernizacyjnego, a pomimo tego pozostaje krajem trudnym” – pisze Die Welt. Przypomina jednak o tym, że większość Polaków nastawiona jest proeuropejsko. Polska posiada silne społeczeństwo obywatelskie i intelektualistów, którzy są w większości kosmopolitami. Diagnoza autora o polskich intelektualistach, którzy są – jak on pisze - „w większości kosmopolitami” jest kontrowersyjna, ale czy nie trafna? Z całą pewnością o niemieckich intelektualistach - już tego samego powiedzieć nie można. Die Welt pisze„Polska zasługuje na większe zainteresowanie i większą empatię z naszej strony”. Bardzo ciekawy jest również apel  Schmida, który  zwrócił się do swoich rodaków, by z większą uwagą niż dotychczas spojrzeli na Wschód.


Źródło: Die Welt, Deutsche Welle
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

UWAGA PROMOCJA!

Kup teraz powieść Krzysztofa Tokarza pt.“Renn Breslau miasto złota i miłości“ za 26.50 zł, a otrzymasz ją z autografem autora. Przesyłka Gratis!

Kliknij tutaj